ABAP Fonksiyonları-1 (Exelli mail atma)

Her programcının acil durumlar için sakladığı güzel bir kütüphanesi vardır muhakkak. Abap için de aynı durum söz konusu. Bu makaledeki fonksiyonda hayli işlev gören nadide bir parça :)

SAP denilince raporlama ve denetleme geliyor. Bir kurumdaki patrondan kullanıcıya kadar herkesin kullandığı bir sistem SAP. Bu da onu işlevli kılıyor. Aşağıda farklı bir kaç talebi görelim :

-    Yöneticinin isteği : Ben bu hafta işe gelmeyenleri Cuma akşamı mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    İç denetimin isteği : Maaş ile ilgili şeyleri görenleri mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    Kullanıcının isteği: İşten aldığım, kullandığım izin günlerini toplu olarak exel formatında görmek istiyorum.

Bu ve buna benzer milyon tane isteği karşılamaksa abapçının görevi :) Aşağıdaki fonksiyonda bu tip istekler olduğunda verileri çekip exel  dosyası biçiminde ilgili kişiye gönderiyor. Kodlara ait açıklamaları yanlarında görebilirsiniz.

 

 

 

Bu parametreleri üsteki fonksiyona verin ondan sonra mailiniz gitmiş olacak ;)

Not: Veriler için arkadaşım Mustafa Önder’ e teşekkür ederken bir de teessüf etmek istiyorum. Bilgisi ve anlatımı kuvvetli olmasına rağmen hala bir blog açıp bildiklerini aktarmamakta diretmesine de hiiiiiç anlam veremiyorum doğrusu. Belki bu makaleden sonra üstüne alınır da başlar :)

Allah zihin açıklığı versin.

3 comments

  1. Pingback: Abap Batch Programlama | Bi Tutam Bilişim :) | Bi tutam bilişim :)

  2. Ali emre   •  

    Hiç açıklayıcı değil ki siz bilince herkesi biliyor sanıyorsunuz herhalde sap nedir ne değildir herhangi bir ders videosuna bakında ondan sonra yayınlayın en temel şey nedir nasıl başlanır kodlar görevleri nelerdir

    • gulistan   •     Yazar

      Eleştirinizi dikkate alağım, çok teşekkür ederim :) Bu arada SAP kategorisi altında temel yazıları da bulabilirsiniz aslında :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">