Akademik Bilişim 2013′ Üzerine

amblem_ilkMerhaba arkadaşlar 🙂

Yazmak için biraz geç kalmış olsam da  bu yıl Antalya Akdeniz Üniversitesinde gerçekleşen Akademik Bilişim 2013′ den bahsetmeden geçemeyeceğim. Konferanslara kalamadım ancak öncesinde 19-22 ocak tarihleri arasında geçekleştirilen andorid, güvenlik, ağ yönetimi,linux... gibi pek çok başlıkta düzenlenen kurslardan android” e katıldım.

18 Ocak cuma günü kredi yurtlar kurumuna yerleştik ve akabinde gerçekten güzel bir organizasyonla 4 gün boyunca ağırlandık. Organizasyona  dair tek olumsuz şey ise Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin yurtlarda misafirlere karşı olan sevimsiz tavrıydı. İlk gün için ufak tefek bir kaç aksilik olsa da genel olarak çok verimliydi. Öyle ki oranın havasını solumak, bilişimde ciddi gelişmelere katkı sağlamış insanlarla birlikte olmak yeterliydi.

4 gün boyunca temel android bilgilerini ve bunun yanı sıra küçük önemli ayrıntıları hocalarımız Çağdaş Direk ve Osman Ünalan‘dan edindik. Yoğun katılıma rağmen her birimizle özveriyle ilgilendiler. Buradan da onlara teşekkür etmek istiyorum.

Kursların bitiminde 23-25 Ocak arası konferans ve bildirilerde sosyal ağlardan yazılım mühendisliğine, gömülü sistemlerden veri madenciliğine  50 den fazla konu üzerine bilgilendirmeler ve eğitimler devam etti.

Orada öğrendiğim en önemli şey ise özgür yazılım kavramı oldu. Bunun gerçekten insanın karakteri ile doğrudan ilgili olduğunu bizzat gözlemledim. Çünkü özgür yazılımla ilgilenen eğitimciler egodan arınmış, bilgili insanlar ve bu onlar için gerçekten bir hayat felsefesi halini almış durumda. Eğitim veren herkes alanında en iyilerdendi ve bildiklerini paylaşmak, soruları cevaplamak ve iletişim kurmakta bir an bile tereddüt etmiyorlardı. Yani bir kez daha anladığım şey  : “Bilgi arttıkça ego azalır !”

Geçirdiğim 4 günün bana katkıları ufkumun gelişmesi, bilginin paylaşılması ve gerçekten emek verip çok çalışmak gerektiği oldu. Daha önce katılmadığım için de üzüldüm.Bundan sonraki her Akademik Bilişim için hazır ve nazırım 🙂 Söylemek istediğim son cümle ise:

“AKDENİZ’DE BİLİŞİM FIRTINASI VARDI!”

 


Published by gulistan

Süleyman Demirel üniversitesi bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim.Network ile ilgilenirken birden kendimi SAP-ABAP içinde buldum.İşimden sonra en büyük ilgi alanımsa yemek yapmak :)

Join the Conversation

2 Comments

  1. çok hoş bir blog olmuş bu heycanla okuyacağım anılarım hayal ettiklerim çok anlamasamda teknolojiyle ilgili bilgiler yazmaya devam 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *