brew: command not found

Brew OS X için bir paket yöneticisidir, lazım olacak paketleri kolaylıkla kurmanızı sağlar ve paketleri kendi dizinleri altından /usr/local ‘e bağlar. Ben de kendisiyle üzerinde uğraştığım angular – meteor tutorial’ ı sayesinde tanıştım. (Aslında kurulu olması gerekiyordu, nedense bu eksiklikler hep benim başıma geliyor.)

Imagemagick paketine ihtiyacım vardı ve kurmak isterken:

uyarısı ile karşılaştım. Bunun üzerine brew install graphicsmagick komutu ile kolayca çözülmesini beklerken bu kez command not found ile karşılaştım. /usr/local/bin/brewden de No such file or directory cevabını alınca brew’ in yüklü olmadığını anladım.

1 – Brew için izlemek gereken ilk adım mac ‘de XCode’ un kurulu olması. Xcode’ u indirip yüklemek uzun iş biliyorum :). Bunun amacı da command line tool’a sahip olmak. İşi sağlama almak için de command line tools’un kurulup kurulmadığı kontrol edilebilir. (XCode/Preferences/Downloads/Components altında görüp kontrol edebilirsiniz)

2 – Sonraki adımda gcc --version ile aşağıdaki gibi bir sonucun görülmesi.
i686-apple-darwin11-llvm-gcc-4.2 (GCC) 4.2.1 (Based on Apple Inc. build 5658)
(LLVM build 2336.11.00)
Copyright (C) 2007 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

3 – Aşağıdaki komutu terminalde çalıştırarak kurulumu başlatılır.

ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"

Installation successful!

4 –  Akabinde $ brew doctorkomutu  yapmanız gereken uyarılar verecektir. Dikkate almakta fayda var. Örneğin ben ilk olarak aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaştım. (Komutları takip ettiğinizde, izlemeniz gereken yolu da gösteriyor.)

Some directories in /usr/local/share/man aren't writable.
This can happen if you "sudo make install" software that isn't managed by Homebrew.
If a brew tries to add locale information to one of these directories,
then the install will fail during the link step.>/code>

4 – Son  olarak $ brew update ile varsa güncelleme yapılabilir. Ancak yeni kurduğunuz için Already up-to-date. göreceksiniz.

Brew kurulumu bu kadar. Bu arada brew ve Imagemagick kurulumunu halletsem de uygulamamdaki problem hala çözülmedi :)

2 comments

  1. Şahin Doğan   •  

    Ben de mongoDB kurmak için brew’e ihtiyaç duymuştum ancak brew komutunu çalıştıramamıştım. İnternette araştırdığımda xCode kurulu olması gerektiğini anladım. Yavaş internetim sağolsun xCode’u 2 günde kurdum ancak brew’i yine çalıştıramamıştım. Araştırırken bloguna denk gedim. Yazıda bahsettiğin “command line tools” var mı diye kontrol edebilmek için xCode’u çalıştırdım ve ilk kez açtığım için “installing components” diyerek bekletti biraz. Sanırım bu sürede CLT’u kurdu ve işlemi tamamladım. Demek xCode’u yüklemem yetmiyor, bir de açmak gerekiyormuş ilk seferde :) Bilgilendirme için teşekkürler.

    • gulistan   •     Yazar

      Rica ederim:) Ben de begun yeni makinede ayni problemi yasayinca donup blog yazimi okudum:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">