Teknik

Doğru Etki|Doğru Tepki => “Like”

27/04/2015

Facebookta “Like” lık bir marka ya da firma olabilmenin minik sırları var elbette. Sırasıyla bunlar üzerinde durmaya çalışacağım 🙂

– En önemlisi aktif olmak, ancak bunu kullanıcılarınız üzerinde sosyal medya yorgunluğuna yer vermeyecek şekilde gerçekleştirmek işin püf noktalarından bir tanesi.

– Önce hizmet, sonra satış stratejisine sahip olmak.  Yani bütün amacınız satış yapmak olmamalı. Bunun yerine faydalı içerik dediğimiz, gerçekten sayfanıza gelen kullanıcıya faydalı olma amacı güdülmeli.

– Kişilerle bağlatıda kalma olma ve bağlantıda kalma.

– Son olarak da müşterileri güçlendirmek de başlı başına bir adım.

Peki bunları yapabilmek için ne yapmalısınız ?

1- Sayfanız için net kurallarınız olsun.

2- İndirimler, kuponlar ve mümkünse özel düşünülmüş yarışmalar ile kullanıcılarınızı önemsediğiniz gösterebilirsiniz.

3- Sıradan içeriklerden vazgeçin. Kullanıcılar bariz şekilde eğlenceli ve gerçekten emek harcanmış içeriklere tepki veriyorlar.  Sayfanızda – elbette konudan uzaklaşmadan- eğlenceli içeriklere yer vermeniz etkileşimi arttıracaktır. Bunun için “emotions card” a bir göz atılabilir. Burada hangi vakitte nasıl kartlar gönderilebilir, kaliteli içerikler hazırlamak için faydalanabilirsiniz. (Kategorilendirilmiş yapısı ile konseptinize uygun görsel bulmakta çektiğiniz sıkıntıdan biraz olsun kurtaracaktır sizi)

4-  Ödüllü yarışlar, zamanlanmış indrim çekleri gibi ödül mekanizmasını devrede tutan planlamar faydalı olacaktır. Ancak bunun mutlaka bir sınırı var. Ancak bunu yapmak demek promosyonel davranmak değil. Aşırı derecede ödül dağıtmak kullanıcı ile aradaki saygıyı yitirmeye sebep verebilir, yani mesafeyi korumakta fayda var.

5- Bir de yapılmaması gerekenlerden bir noktaya  değinmek istiyorum. Kullanıcılardan gelen yorumları, ilgi gösterdikleri şeyleri ve sordukları soruları kesinlikle gözardı etmemelisiniz. Bu zaten konuyu en başa döndürüyor: “Dinlemek” 🙂 Kullanıcı kitlenizi dinlemeli ve izlemelisiniz.

Bütün bunlarla birlikte aklımızda olması gereken amacın popüler olmak değil; etkileyici olmak olduğu. Bu nedenle de etkinin takibinde olmak daha önemli.

Sıradaki Egderank makalesi olacak 🙂

Sevgiler.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.