Landing Page Optimizasyonu 2

landing-page-examples

Landing page (açılış sayfası) oluşturmanın ve optimize etmenin en önemli sebebinin doğru kişilere ve hedef kitleye ulaşmak olduğuna uzun uzun değinmiştik. Zaten boş bir hedef kitleye ulaşmanın bir önemi olmayacaktır.

Elbette kullanıcıların aklını okuyabilme gibi bir imkan yok. Bu durumda “Persona” kavramı karşımıza çıkıyor.

Persona : Dijital ortamda var olduğunu varsaydığımız ideal hedef ziyaretçi kitlesidir. Yaş, cinsiyet, eğitim vb. gibi pek çok demografik özelliği vardır. Ancak bu özellikler ya da bu sınıflamalar bazen çok kısıtlayıcı olabilir. Bu yüzden dijital pazarlama çabasını çok keskin olarak belirlenmiş personalar üzerine yoğunlaştırmak yerine mesajları daha geniş açıdan bakacak şekilde vermekte fayda olacaktır. Yani personalardan çok hedef kitleyi ağaşıdaki maddelere göre daha derin ve anlamlı şekilde segmentlemekte fayda olabilir. Okumaya devam…

Landing Page Optimizasyonu – 1

fernando-1

Landing Page (Açılış Sayfası ) Optimizasyonu ilk bölümden selamlar,

Kaynak olarak kullandığım 2 siteyi (moz ve quicksprout) takiben “Landing Page” olayını detaylıca bir kaç bölümde inceleyeceğiz. Serinin devamında landing page nasıl oluşturulur, nasıl iyi performans alınır, alınamıyor ise hangi eylemler veya kampanyalar kullanılmalıdır gibi sorulara cevaplar yer alacak.

Landing Page Nedir ?

Kullanıcınızı ve hedef kitlenizi doğru şekilde yakalamak için özel olarak – ana sayfanız haricinde – oluşturulan sayfalara Landing Page yani Açılış Sayfası – yazı boyunca LP olarak kısaltacağım – diyoruz. LP optimizasyonu ile amaç  kullanıcıları istenilen alana itmek ya da istenilen eyleme yönlendirmektir. Bir LP basit bir dizayndan, triggerlardan -indir ya da kayıt ol butonu gibi- çok daha fazlası olmalıdır. Doğru Landing Page için dikkatle hazırlanmış ve kombine edilmiş 2 şeye ihtiyaç vardır : Okumaya devam…

Doğru Etki|Doğru Tepki => “Like”

Social networking LIKE

Facebookta “Like” lık bir marka ya da firma olabilmenin minik sırları var elbette. Sırasıyla bunlar üzerinde durmaya çalışacağım :)

- En önemlisi aktif olmak, ancak bunu kullanıcılarınız üzerinde sosyal medya yorgunluğuna yer vermeyecek şekilde gerçekleştirmek işin püf noktalarından bir tanesi.

- Önce hizmet, sonra satış stratejisine sahip olmak.  Yani bütün amacınız satış yapmak olmamalı. Bunun yerine faydalı içerik dediğimiz, gerçekten sayfanıza gelen kullanıcıya faydalı olma amacı güdülmeli.

- Kişilerle bağlatıda kalma olma ve bağlantıda kalma. Okumaya devam…

Dijital Analiz ve Önemi

digital-analytics

Selamlar,
Takip ettiğim analytcs derslerini takiben kendime notlar olacak bir bölüme başlıyoruz:)

Öncelikle bilinmesi gereken en temel tanım dijital analizin ne olduğu, peki gerçekten de dijital analiz nedir ?

İnternetin hepimizin hayatını tek bir tık ile kolaylaştırdığı aşikar.  İnternetin akabinde de gelişen mobil cihazlarda insanların birbirleriyle her an bağlantı kurmasını kolaylaştırdı. Ve en sonunda da bulut bilişim (cloud computing) ise düşük maliyetle kaydadeğer bir bilişim gücü sağladı. Okumaya devam…

Google Reklamcılığı ve Temel Kavramları

google-reklamciligi

Günümüzde hemen herkes internetten para kazanma peşinde! Biraz  yatırım yaparak e-ticaret sitesi açıp çok kısa zamanda hedefine ulaşacağını düşünen büyük bir çoğunluk işin içine girdiğinde öyle olmadığını anlayarak işin reklam kısmının da farkına varır varmaz SEO ve Google Adwords gibi çözümlerde aradığını bulmaya çalışıyor. SEO uzun vadede getirisi olan bir çalışma, o kadar sabırlı olmayan kitle içinse en kısa ve iyi çözüm Google Adwords  reklam ağı.

Google Adwords online reklamcılık tipidir, online reklamcılık aslında hayatımıza 1993 yılında girmiş (henüz 3 yaşımdayken:D ), artan kullanıcı sayısı ile de online reklamcılık ciddi bir artışa gitmiş durumda. Şuan ise kullacılar (tüketiciler) karar vermek için en fazla online mecraları kullanmakta. Hergün yepyeni bir girişim bizi karşılamakta.

Google Adwords ise hayatımıza 2000 de girerek şuan çok çok büyük bir reklam ağı haline geldi. Büyüyen her yerde olduğu gibi burada da rekabet kaçınılmaz elbette. Okumaya devam…