Landing Page Optimizasyonu – 1

fernando-1

Landing Page (Açılış Sayfası ) Optimizasyonu ilk bölümden selamlar,

Kaynak olarak kullandığım 2 siteyi (moz ve quicksprout) takiben “Landing Page” olayını detaylıca bir kaç bölümde inceleyeceğiz. Serinin devamında landing page nasıl oluşturulur, nasıl iyi performans alınır, alınamıyor ise hangi eylemler veya kampanyalar kullanılmalıdır gibi sorulara cevaplar yer alacak.

Landing Page Nedir ?

Kullanıcınızı ve hedef kitlenizi doğru şekilde yakalamak için özel olarak – ana sayfanız haricinde – oluşturulan sayfalara Landing Page yani Açılış Sayfası – yazı boyunca LP olarak kısaltacağım – diyoruz. LP optimizasyonu ile amaç  kullanıcıları istenilen alana itmek ya da istenilen eyleme yönlendirmektir. Bir LP basit bir dizayndan, triggerlardan -indir ya da kayıt ol butonu gibi- çok daha fazlası olmalıdır. Doğru Landing Page için dikkatle hazırlanmış ve kombine edilmiş 2 şeye ihtiyaç vardır : Okumaya devam…

SEO teknikleri için seo kavramları

Search-Engine-Optimization-Tips-for-better-Search-Engine-PlacementÖzelikle arama motoru optimizasyonuna(SEO) yeni başlayanlar yada neden seo danışmanlığı almalıyım  sorusunu soranlar   için ortaya kavram kargaşaları çıkabiliyor. Bu yazıda temel seo kavramları üzerinde kavramları netleştirmeye çalışacağım.

Temel seo kavramları :

Arama Motoru: Bugün hemen herkese Google dediğimizde akla gelen şeydir arama motoru :) Yani teknik anlamda yüksek performanslı sunucularla, var olan tüm internet sitelerini indeksleyen ve istediğimiz bilgiye ulaşmamızı sağlayan ve aslında web sitesi olan sistemlerdir. Ve en önemlisi seonunda ortaya çıkış noktasıdır. Sonuçta arama motorlarının organik sonuçlarında üst sıralarda çıkmak temel amacımızdır.

Domain : Kelime anlamı “alan adı”dır. İnternette sizi temsil edecek harf ve rakamlardan oluşan DNS protokolüyle bir hostinge bağlanarak ip üzeriden yayın yapan isimlerdir. Farklı uzantıları mevcuttur(.com, .net, .co …). www.gülistanboylu.com gibi :)

Title: Kelime anlamı olan başlıktan yola çıkarak hem her yazının hem sitenin hemde yan sayfaların başlıklarıdır diyebilirim. Önemi nedir diye düşünürsek de sayfa başlıkları arama motorlarında görüntülenirler dolayısı ile seo ile yakından ilgilidir. Ayrıca yazı başlığınızında yazı içeriğiniz ile alakalı olması da önemlidir. Aşağıda site başlığına ve meta description için ait bir örnek mevcuttur.
Okumaya devam…

Neden SEO Danışmanlığı ?

Untitled-1İnternete atılmış pek çok işletme sahibinin sitesinin yaptırdıktan sonra farkına vardığı şey arama motorlarındaki sıralamasıdır. Akabinde  ”SEO Nedir ?” veya “Neden SEO yaptırmalıyım? ” sorusu gelir. Bu yazıda seo teknikleri yerine neden seoya ihtiyaç duyuluyor onlardan ana hatlarıyla bahsedeceğim.

SEO çünkü ;

Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu’nun en önemli yanlarından biri kullanıcıların ve arama motoru robotlarının sitenizi anlamasını kolaylaştırmasıdır. Arama motorlarının sitenizi anlaması, sıralama sonuçları açısından önemlidir. Yani aslında amacımız sitemiz hangi alana hizmet ediyorsa o alana hizmet ettiğini belirgin hale getirmektir ve bu sayede site trafiğinin artırılmasıdır.

SEO çünkü ;
İnternet dediğimiz kavram ” www” yani world wide web artık kocaman bir dünya…  Bu dünya da istediğimiz yeri almak için sadece bir internet sitesine sahip olmak yetmiyor. Doğru içeriklerle donatılmış doğru hedef kitlesine ulaşabilen siteler sesini duyuruyor işte SEO size bu avantajı sağlıyor. Siteniz arama motorlarıyla (en çok kullandığımız Google ile) kardeş oluyor :)

Okumaya devam…

SEO – Anahtar Kelime Analizi

SEO Teknikleri açısından en önemli noktalardan bir tanesi de “Anahtar Kelime Analizi(Keyword Research)” dir.

Keyword lightbulbAnahtar Kelime Nedir ?

“Her şey arama kutusuna yazdığınız kelime ile başlar ” diyebiliriz yani Anahtar kelime, kullanıcının arama motoruna girdiği kelime grubudur. Anahtar kelimeler arama yapılan konu ve hedef kitlenin gerçekleştirdiği aramaya göre uzunluk kısalık gösterir.

Anahtar Kelimenin Önemi Nedir ?

Anahtar kelimeyi önemli kılan arama pazarlama (marketing) daki üstlendiği roldür. Hitap ettiğiniz kesimin ilgi alanlarını öğrenebileceğiniz dolayısı ile özellikle e-ticaret sektöründeyseniz müşterilerinizi tanımaya duyduğunuz ihtiyaçta anahtar kelimelerden yardım alabilirsiniz. Yani  anahtar kelime analizi ile hitap ettiğiniz, etmek istediğiniz kitle internette nasıl arama yapıyor öğrenebilir, kendinize ona göre bir yol haritası çizebilirsiniz.

Yine anahtar kelime ile arama alanını daraltıp özelleştirmiş olursunuz. Farzedelim ki internet üzerinde ayakkabı satışı yapan bir siteniz olsun anahtar kelime olarak “ayakkabı” seçmeniz ile “kahverengi ayakkabı” seçmeniz arasında bile dağlar kadar fark olacaktır.
Okumaya devam…

Arama Motorları Nasıl Çalışır ?

googlebotArama motorlarının iki temel işlevi vardır :

- Tarama ve bir dizin oluşturma. (Crawling and indexing)
-Hesaplama yapmak  ve sonuçları sunmak (Providing answer)

Yani Google ‘ın tanımını yaptığı gibi  : “Bir sorgunun yolculuğu siz bir arama terimi yazmadan önce, trilyonlarca belgeden oluşan Web’in taranması ve dizine eklenmesiyle başlar.”

Arama motorları nasıl çalışır sorusunu sorunca karşımıza bir kaç kavram çıkıyor.Bunlardan ilki crawling.  Crawling arama motorlarının web sitelerinde bulduklarını listelemesidir, arama motorlarının temel mantığını oluşturur. Sayfa başlıkları, anahtar kelimeler , resimler, diğer bağlantılar vs. bu listede yer alır. Öncelikle sayfa ziyaret edilir ve bağlantılardan diğer sayfalara ulaşılır, bulunan veriler dosyaya kaydedilip indexlenir .İndexleme işlemi arama motorlarının botları -robotları da diyebiliriz- tarafından gerçekleştirilir.( Bir örnekle açıklamak istersek  ”World Wide Web” i büyük bir şehirdeki metro ağı gibi düşünelim. Her istasyon bir belgedir.Arama motorlarının tüm şehri taraması ve tüm Okumaya devam…