Doğru Etki|Doğru Tepki => “Like”

Social networking LIKE

Facebookta “Like” lık bir marka ya da firma olabilmenin minik sırları var elbette. Sırasıyla bunlar üzerinde durmaya çalışacağım :)

- En önemlisi aktif olmak, ancak bunu kullanıcılarınız üzerinde sosyal medya yorgunluğuna yer vermeyecek şekilde gerçekleştirmek işin püf noktalarından bir tanesi.

- Önce hizmet, sonra satış stratejisine sahip olmak.  Yani bütün amacınız satış yapmak olmamalı. Bunun yerine faydalı içerik dediğimiz, gerçekten sayfanıza gelen kullanıcıya faydalı olma amacı güdülmeli.

- Kişilerle bağlatıda kalma olma ve bağlantıda kalma. Okumaya devam…

Facebook’ta Doğru Varlık Göstermek

advanced-facebook-marketing-strategies-ls

Bu yazıda Facebook’ ta markaların sahip olduğu sayfaların niteliklerini inceleyip, Facebook doğru şekilde var olmayı daha anlaşılır hale getirmek niyetindeyim. Facebook’ta bir markanın sayfanın olması sadece rasgele paylaşımlar yapmak değildir. Yani amacımız sadece bir varlık oluşturmak olmamalı. Markaların sosyal medya yönetim kısmını da başlı başına bir proje olarak değerlendirmekte fayda var.  Ve sosyal medyada önem arzaden kavramları şu şekilde özetlemek mümkün:

İş zekası : Yaptığımız işlerin takibi ve rakiplerle olan konum analizimizi kapsar. Yani işin değerlendirme, analiz etme ve anlamlandırma kısmıdır.

Program yönetimi : Facebook için tanımlayacak olursak program yönetimi, içerik oluşturmak, kampanyaları uygulamak ve yönetmek ya da topluluk oluşturmak gibi faaliyetlerin tümü olarak nitelendirilebilir.

Uygulama geliştirme : İş geliştirmenizi ve koyduğunu hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olan ya da sizi diğerlerinden farklı kılan araçlardır. Okumaya devam…

Facebook Pazarlama İlkeleri

Bu makalede önce biraz markalaşmış Facebook uygulamalarından sonrasında ise Facebook pazarlama ilkelerinden bahsedeceğim. Facebook sadece kullanıcı olduğumuz değil aynı zamanda uygulama da geliştirebildiğimiz bir platform. 10 miyon civarında uygulama sayısı 180 ülke ve 950 bin geliştirici mevcut ve kullanılıların %70 i bu uygulamalar ile etkileşim içersinde. Bu uygulamalardan bazıları ise oldukça ses getirmiş durumda. Ciddi bir örnek olan Visa Visa iş ağı küçük işletmeler için öneriler ve kaynaklar sunan bir uygulama, 50 bini geçmiş bir kurulumu mevcut.

Benim dikkatimi en çok çeken ise “Facebook Connect“. Şuan her üyelik gerekiren sitenin olmazsa olmazı haline gelen, ciddi anlamda kolaylık sağlayan ve sosyal reklamın önemli bir kolu olan “Facebook ile bağlan” uygulaması. Gerçekten de marka haline gelmiş bir uygulama. Bu uygulama sayesinde uzun formalar doldurmadan Facebook adı ve şifresi ile giriş yapıp bilgiler senkron bir şekilde tutulabiliyor. 2008 de  gelen bu uygulama yayılmış ve çoğu web sitesinde yerini almış durumda. Okumaya devam…

Sosyal Medya ve Sosyal Reklam

sosyal reklam

Bir markanın sosyal medyayı son derece akıllı ve kullanışlı bir strateji izleyerek, her bir kullanıcıyı kazanmasına ve markasının istekli bir elçisi haline getirmesine “sosyal reklam” diyebiliriz . Bunun en güzel ve dünyaca en bilinen örneğini incelemek istersek “Virgin America” firmasına göz atabiliriz. Virgin America nın hemen her postunun altında yüzlerce organik beğeni ve gönderi görmek mümkün. Başarılarının sırrı ise büyük bir firma olarak sosyal medyaya ayırdıkları bütçenin yanısıra kullanıcılara odaklı hazırlanmış içerikler.  Okumaya devam…

Facebook İçin Etkili Yöntemler

facebook tatktiği

Ülke olarak en fazla zaman geçirip ciddiye aldığımız sosyal mecra Facebook olduğu için, Facebook ta etkili varlık göstermek markamız için bir gereklilik. O halde Facebook ta varlık göstermenin yollarına hızlıca bakalım.

5  başlıkta temel olarak toplayabiliriz.

1.Geniş arkadaş ağı: İlgi alanı içerisinde olan bir çevre yaratmak ilk madde için oldukça önemli. Bunun da yolu sosyal çevrenizi arkadaş olarak eklemenizin yanısıra yeni kişiler için cesur olmak . Ayrıca ince olmakta her zaman fayda vardır (Nezaket hiçten gelir ; fakat herşeyi satın alır diye çok sevdiğim bir söz  vardır :) ). Özel günleri atlamayın ve paylaşımlar üzerinde abartmamak kaydı ile etkileşimlerde bulunmakta yarar var. Ancak yaptığınız hiçbir şey kabak tadı vermemeli (spam gibi olmamalı).

2.İlgili gruplara üye olmak: Tabi ki sadece üyelikle kalmamak gerek, mümkün olduğunca da aktif olunmalı. Farklı özelliklerde istenen özelliklerde gruplar kurulabiliyor.

3.Marka repütülasyon(itibar) takibi: Kara haber tez duyulur! Olumlu yorumların yanısıra olumsuz durumlara karşı da hazırlıklı olmak gerekiyor. Bunun içinde iyi bir kriz yönetimi planınızın olmasında fayda var. Okumaya devam…