İçimden geçenler

ETHERNET TEKNOLOJİSİ-MAC ADRESİ KAVRAMI

08/02/2013

original

 Merhaba arkadaşlar:)

Bu makalede daha önce bahsetmiş olduğumuz network teknolojilerinden olan Ethernet teknolojisini(protokolünün) ayrı bir başlık alltında inceleyip ayrıntılarına değineceğiz.

Ethernet donanımsal bazlı bir protokoldür.Bilgisayar ile network arasındaki bağlantıyı ve veri alış verişini esas alır.Aslında elektronik bir devredir.NIC(network ınterface card),ethernet adaptörü,ethetnet kartı vb. isimlerle de karşımıza çıkar.

Network kartları bilgisayımızdaki slotlardan* birine yada arabirimlere

takılabilirler(USB gibi…)

(*: slot genişleme yuvalarıdır.Leptoplarda PCI,Masa üstü bilgisayarlarda PCMCIA)

Kullanıdığımız işletim sistemi taşınacak veriyi bu network adaptörlerine aktarır.Adaptörün temel olarak yaptığı bazı işlemlere göz atalım:

1-Taşınacak veriyi “veri paketleri” ne böler.

2-Her veri paketinin nasıl taşınacağını ve nereye taşınacağını belirten başlık bilgilerini verir(header).

3-Veri paketlerini alır yada yollar.Burada bir kontrol devreye girer.Adaptör,paketin kendisinin olup olmadığını kontrol eder.Kendisine aitse alır ve gerekli katmanlara iletir -katmanları OSİ modelinde göreceğiz-;değilse atar.Bu kontrol için de devreye MAC adresi girer.

MAC : Açılımı Media Acces Controldur.Network kartımızın kendisine has 48 bitten oluşan numarası yani adresidir.Taşınan her paketin üzerinde gönderici ve alıcının MAC leri bulunur.Bu sayede ethernet kartı paketin kendisine ait olup olmadığını anlar.

4-Bozuk olan paketler için yeni istekte bulunabilir.

İşte network kartları bu ve bunun gibi işlemleri komut ve yine bir takım protokollerle gerçekleştirirler.Şimdi de ethernetin paket alış verişinde kullandığı bir algoritmadan bahsedeceğiz.

CSMA/CD algoritması:

Ethernet teknolojisi tarafından kullanılan bir tekniktir.

1- CS = Carrier Sense = Hattı dinle

2- MA = Multiple Access= Çoklu erişim

3- CD = Collision Detection = Patlamanın/çarpışmanın fark edilmesi

Bir paket yola çıkmadan önce hattın dolu olup olmadığı dinlenir.Dolu olması durumunda boşalana kadar beklenir.Bir kabloyu aynı anda birden fazla adaptör kullanabilir bu durumun yol açacağı çarpışma adaptör tarafından algılanıp yeni paket yollanımı bir süre ertelenir.

Ethernet teknolojini ve çalışma mantığını öğrenmiş ve verilerin nasıl gidip geldiğine dair ilk adımımızı atmış olduk.Ethertetin kullandığı kablo tiplerini (UTP) ve topolojileri daha önce anlatmıştık.

Not: Bilgisayarınızın MAC adresini komut satrında iken “ipconfig/all” yazarak öğrenebilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.