Abap Batch Programlama

Bu makalede ABAP’ ta en çok ihtiyaç duyulan işlemlerden biri olan  ”batch programlama” yı bir örnek ile açıklamaya çalışacağım.  Abapçının olmazsa olmazı olan stoğundan gerekli bir parça daha, faydalı olması dileklerimle ;)

(Not1: Batch programının amacı bazı verilerin işlem yapmadan excelden veya txt gibi dosya formatında SAP’ a aktarılmasıdır)

Programın amacı X şirketinde PA30 da personellerin tek tek elle girilen bilgilerini exel’den SAP a aktarmak. -Bir personel için 3 farklı para birimi için hesap açılmaktadır. -

(Not2: Pa30 işlem kodu personel bazlı işlemlerin yapıldığı programdır. )

Ekran görüntüleri ile adım adım neler yapılacağını ve kod parçamızı görelim :  Okumaya devam…

ABAP Fonksiyonları-1 (Exelli mail atma)

Her programcının acil durumlar için sakladığı güzel bir kütüphanesi vardır muhakkak. Abap için de aynı durum söz konusu. Bu makaledeki fonksiyonda hayli işlev gören nadide bir parça :)

SAP denilince raporlama ve denetleme geliyor. Bir kurumdaki patrondan kullanıcıya kadar herkesin kullandığı bir sistem SAP. Bu da onu işlevli kılıyor. Aşağıda farklı bir kaç talebi görelim :

-    Yöneticinin isteği : Ben bu hafta işe gelmeyenleri Cuma akşamı mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    İç denetimin isteği : Maaş ile ilgili şeyleri görenleri mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    Kullanıcının isteği: İşten aldığım, kullandığım izin günlerini toplu olarak exel formatında görmek istiyorum.

Bu ve buna benzer milyon tane isteği karşılamaksa abapçının görevi :) Aşağıdaki fonksiyonda bu tip istekler olduğunda verileri çekip exel  dosyası biçiminde ilgili kişiye gönderiyor. Kodlara ait açıklamaları yanlarında görebilirsiniz. Okumaya devam…