Work and Travel Günlüğü 4 – SSS :)


Bu yazının kafamdaki zamanlaması aslında bütün seriyi tamamlayıncaydı. Ancak bir süredir Work and Travel ile ilgili okadar çok soru aldım ki ufak bir öncelik değiştirmesi yapmak istedim. Sorular arttıkça da yenilerini ekleyip güncelleme yaparak faydalı olmayı umuyorum.

sss

1- Work and Travel için gitmeden nelere harcama yaptın ?

Benim de Work and Travel ‘ a karar verdiğimde ilk aklıma düşen soru buydu doğal olarak. ” Nekadara mâl olacak ?”. Pasaport alma işlemleriyle harcamaya başladığınız para en son vize için yatırılan harç ile son bulacak. Net bir rakam vermek pek mümkün değil çünkü her WAT şirketinin ücretlendirmesi farklı olabiliyor. Ama iyi çalışırsanız masrafınızı geri kazanıp üstüne gezmenizi de rahatlıkla yapabilirsiniz diyebilirim gönül rahatlığı ile. Uyarım uçak bileti hakkında olacak, sözde araştırarak aldığım uçak biletinden ciddi kazık yediğimi öğrenince çok üzülmüştüm sizde üzülmeyin :) iyice araştırıp fırsatları yakalamaya çalışırsanız eğer çok makul fiyata getirebilirsiniz.

Okumaya devam…

Work and Travel Günlüğü 3 – (Ç)alışmaca

Alışmanın ardından hızlıca adapte olmam gereken bir çalışma süreci beni bekliyordu. Hayatımda  staj hariç küçük yada büyük bir işte çalışmamış olmanın verdiği deneyimsizlik  zordu. Nacizane bir tavsiye vermek gerekirse : Work and Travel  ile gidecek arkadaşlar için kesinlikle iş ile ilgili oryantasyonlara (şirketlerin yaptığı) katılmalısınız ve ne iş yapacağınıza dair kafanızdaki her şey net olmalı. Sonra vay efendim ben bilmiyodum olmasın :) İlk ay oteldeki her işi yapan ben ikinci ayla birlikte bilgisayarın bana verdiği artıyla front desk’e de el attım. Artık sabahları oteli açmak da dahil günümün büyük bir kısmı (12 saat kadar) çalışmakla geçiyordu.

1391898_10152572082687137_1473655511_n

Work and Travel ‘ a katılırken en büyük isteğim ingilizcemi geliştirmekti… Tabi birde her WAT cının hayali gibi biraz da para kazanmak (birazdan çok da olabilir :) ) Yaşadığım yer ve işim ikinci iş için pek el verişli değildi ne yazıkki.  Yani zaten  fazlasıyla çalışıyor ve deyim Okumaya devam…

Work and Travel Günlüğü – 2 (Alışmaca)

Bir önceki yazımda hazırlık aşaması için elimden geldiğince tavsiyelerde bulunmaya çalıştım, burdan sonrası ise biraz gözlemlerim, biraz hislerim ve başımdan geçenler, gezdiklerim gördüklerim…

nantucket-sunrise_966x543

 WAT(Work and Travel) hazırlığının ve vizenin ardından Amerika macerası başladı. Koşuştururken biraz zor gibi görünen gitme günü gelip çattı. Havalimanından Roma aktarmalı ve bol beklemeli bir yolculuğun ardından nihayet Boston’daydım! Elimde binmem gereken otobüs isimleri ve bulunacak adresler… Eee sora sora bağdat bulunur demişler ki aynen de öyle oldu gerçi telaffuzdan  ötürü biraz da zor oldu :) Daha indiğim anda yıllardır bize öğretilmeye çalışan ingilizceyle hiç alakası olmayan bir şeyin içinde olduğumu anladım, öğrenecek çok şey vardı… Boston’dan yola çıkıp çalışcağım yere vardığımda gece 22.00 (10.00 pm) sularıydı. Biraz ürkmüş ve daha çok

Okumaya devam…

Work&Travel Günlüğü-1

imagesSelamlar arkadaşlar :)

Bu yazı dizisinde sizinle  Work and Travel gözlemlerimi, anılarımı fırsat buldukça paylaşmaya çalışacağım. Şuan Amerikada Boston‘a çok yakın sayılmayacak Nantucket’den yazıyorum satırlarımı. Öncelikle bu deneyimi yaşamak isteyen arkadaşlar için hazırlık sürecinden ve onları nelerin beklediğinden bahsetmek istiyorum.

İlk tavsiyem ilk defa gidecek arkadaşların gerçekten iyi bir şirket seçmesi olacak, çünkü gitmek istediğiniz şehri yapacağınız yada yapamayacağımız işleri ayarlayan ve her an iletişim halinde olmamız gereken bir danışmanınız olacak. Ve işleri oluruna bırakmak ciddi bir hata olur her an peşinde koşmanız gereken yaklaşık 3-4 aylık bir sürece hazırlıklı olmalı ve severek yapmalısınız . Tavsiyem mutlaka bulunduğunuz şehirde şubesi bulunan yani kolayca iletişimde olabileceğiniz bir şirket seçmeniz, iş görüşmeleri, oryantasyonlar ve eğitimleri kaçırmamanız ve aklınıza takılan her şey için mühim bir konu.(Şahsen sıkıntısını çektim, her şeyi mail ve telefon trafiği ile halletmek zor oluyor.)
Okumaya devam…