CAN ‘ın (Controller Area Network) Yapısı

cannBir önceki makale olan Controller Area Network Nedir  ile CAN’e kısa bir giriş yapmıştık. Bu yazıda ise biraz daha derinlere inmeye çalışacağım. CAN’ in katmanlarını,  frame yapısını , modül şemasını ve hata tespitini inceleyeceğiz.

Kısaca hatırlamak istersek özellikle otomotiv alanı ve endüstriyel haberleşmede sistemlerinde kullanılır. Topoloji olarak özellikle bus topoloji ile star ve ring topolojileri kullanır. Baseband iletim yapaken; CSMA/CR algoritmasını kullanır. Neden kullanılıyor diye düşünürsek de 3 temel sebebi var. Düşük hata oranı, uygulama kolaylığı ve kapsamlı hata tespiti.

Controller Area Layer (CAL)

Katman der demez benim aklım OSI ye gidiyor. Sanırım pek çoğumuzun da öyledir. CAN’ ın katman yapısı ise OSI’ den oldukça farklı. Okumaya devam…

Control Area Network – CAN – Nedir ?

can

CAN ingilizce açılımı ile Controller Area Network türkçesi ile ise Kontrol Alan Ağı Veri Yolu olan endüstriyel alanlarda çözüm sunarak haberleşmeyi sağlayan protokoldür.Performansı ve güvenilirliği oldukça yüksektir ki bu sebeple  gerçek zamanlı uygulamalarda tercih edilmektedir.

1983 yılında CAN-Bus olarak BOSH tarafından geliştirilmiş, 1986 yılında resmi olarak SAE tarafından piyasaya sürülmüş ve ilk CAN Chip 1987 yılında intel tarafından üretilmiştir.

CAN(Controller Area Network) Nerelerde Kullanılır?

*CAN(Controller Area Network) ‘in en yaygın ve önemli kullanım alanı otomotiv sektörüdür.Ford, Mazda, BMW, Volva, Mercedes, Land Rover gibi pek çok firma tarafından kullanılmaktadır. Otomotivde araç içindeki neredeyse bütün haberleşme CAN ile sağlanır. Fren sisteminden hava yastıklarına yada cam açma komutlarına kadar olan sistem CAN(Controller Area Network) kontrolündedir.(Daha sonra sistemin nasıl işlediğini de inceleyeceğiz)
Okumaya devam…