Facebook’ta Doğru Varlık Göstermek

advanced-facebook-marketing-strategies-ls

Bu yazıda Facebook’ ta markaların sahip olduğu sayfaların niteliklerini inceleyip, Facebook doğru şekilde var olmayı daha anlaşılır hale getirmek niyetindeyim. Facebook’ta bir markanın sayfanın olması sadece rasgele paylaşımlar yapmak değildir. Yani amacımız sadece bir varlık oluşturmak olmamalı. Markaların sosyal medya yönetim kısmını da başlı başına bir proje olarak değerlendirmekte fayda var.  Ve sosyal medyada önem arzaden kavramları şu şekilde özetlemek mümkün:

İş zekası : Yaptığımız işlerin takibi ve rakiplerle olan konum analizimizi kapsar. Yani işin değerlendirme, analiz etme ve anlamlandırma kısmıdır.

Program yönetimi : Facebook için tanımlayacak olursak program yönetimi, içerik oluşturmak, kampanyaları uygulamak ve yönetmek ya da topluluk oluşturmak gibi faaliyetlerin tümü olarak nitelendirilebilir.

Uygulama geliştirme : İş geliştirmenizi ve koyduğunu hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olan ya da sizi diğerlerinden farklı kılan araçlardır. Okumaya devam…

Facebook Pazarlama İlkeleri

Bu makalede önce biraz markalaşmış Facebook uygulamalarından sonrasında ise Facebook pazarlama ilkelerinden bahsedeceğim. Facebook sadece kullanıcı olduğumuz değil aynı zamanda uygulama da geliştirebildiğimiz bir platform. 10 miyon civarında uygulama sayısı 180 ülke ve 950 bin geliştirici mevcut ve kullanılıların %70 i bu uygulamalar ile etkileşim içersinde. Bu uygulamalardan bazıları ise oldukça ses getirmiş durumda. Ciddi bir örnek olan Visa Visa iş ağı küçük işletmeler için öneriler ve kaynaklar sunan bir uygulama, 50 bini geçmiş bir kurulumu mevcut.

Benim dikkatimi en çok çeken ise “Facebook Connect“. Şuan her üyelik gerekiren sitenin olmazsa olmazı haline gelen, ciddi anlamda kolaylık sağlayan ve sosyal reklamın önemli bir kolu olan “Facebook ile bağlan” uygulaması. Gerçekten de marka haline gelmiş bir uygulama. Bu uygulama sayesinde uzun formalar doldurmadan Facebook adı ve şifresi ile giriş yapıp bilgiler senkron bir şekilde tutulabiliyor. 2008 de  gelen bu uygulama yayılmış ve çoğu web sitesinde yerini almış durumda. Okumaya devam…