Abap Batch Programlama

Bu makalede ABAP’ ta en çok ihtiyaç duyulan işlemlerden biri olan  ”batch programlama” yı bir örnek ile açıklamaya çalışacağım.  Abapçının olmazsa olmazı olan stoğundan gerekli bir parça daha, faydalı olması dileklerimle ;)

(Not1: Batch programının amacı bazı verilerin işlem yapmadan excelden veya txt gibi dosya formatında SAP’ a aktarılmasıdır)

Programın amacı X şirketinde PA30 da personellerin tek tek elle girilen bilgilerini exel’den SAP a aktarmak. -Bir personel için 3 farklı para birimi için hesap açılmaktadır. -

(Not2: Pa30 işlem kodu personel bazlı işlemlerin yapıldığı programdır. )

Ekran görüntüleri ile adım adım neler yapılacağını ve kod parçamızı görelim :  Okumaya devam…

ABAP Fonksiyonları-1 (Exelli mail atma)

Her programcının acil durumlar için sakladığı güzel bir kütüphanesi vardır muhakkak. Abap için de aynı durum söz konusu. Bu makaledeki fonksiyonda hayli işlev gören nadide bir parça :)

SAP denilince raporlama ve denetleme geliyor. Bir kurumdaki patrondan kullanıcıya kadar herkesin kullandığı bir sistem SAP. Bu da onu işlevli kılıyor. Aşağıda farklı bir kaç talebi görelim :

-    Yöneticinin isteği : Ben bu hafta işe gelmeyenleri Cuma akşamı mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    İç denetimin isteği : Maaş ile ilgili şeyleri görenleri mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    Kullanıcının isteği: İşten aldığım, kullandığım izin günlerini toplu olarak exel formatında görmek istiyorum.

Bu ve buna benzer milyon tane isteği karşılamaksa abapçının görevi :) Aşağıdaki fonksiyonda bu tip istekler olduğunda verileri çekip exel  dosyası biçiminde ilgili kişiye gönderiyor. Kodlara ait açıklamaları yanlarında görebilirsiniz. Okumaya devam…

ABAP’DA VERİ TİPLERİ ve DEĞİŞKEN TANIMLAMA

Merhaba arkadaşlar,her programlama dilinin olduğu gibi ABAP ında bir takım syntax kuralları,önceden tanımlanmış veri tipleri var.Bu makalemizde bunları öğreneceğiz.

SYNTAX KURALLARI:

Türkçe karşılık olarak söz dizimi diye adlandırabileceğimiz syntax yapısı her programlama diline özgü o dilin doğru yazım kurallarını içerir.ABAP ında belli bir takım sytax kuralları var.

*ABAP programlama dili yazdığımız talimatların satır satır işleme sokulması ile çalışmaktadır.

*Yazılan her satır “keyword” dediğimiz tanımlayıcılar ile başlar ve nokta (.) ile biter.

*Her talimat kelimesi arası en az bir boşluk olması gereklidir.

*  Talimat satırları içiçe gelebilecek şekilde yazılabilir.(döngüler,fonksiyonlar vb gibi)

*Bir satırda birden fazla talimat olabilir ya da bir talimat birden fazla satıra yazılabilir.

*ABAP editöründe kod yazarken case sensitive yoktur yani büyük küçük harfe duyarlı değildir.Ancak diğer diller gibi yazarken türkce karakterlerden kaçınmak gerekmektedir.

Okumaya devam…

ABAP PROGRAMLAMA DİLİNE GİRİŞ

Merhaba arkadaşlar,bugün SAP ın programlama dili olan ABAP’a giriş yapıp temel kavramlardan bahsedeceğiz.

GENEL BİLGİLER :

ABAP(Advanced Business Application Programming ) yazılım şirketi SAP tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir.Java,C#…gibi yüksek seviyeli diller arasında yerini almaktadır.ABAP ın en temel kullanım amacı SAP üzerinde müşterinin isteklerine uygun uyarlamanın yapılmasıdır.Yani temel SAP yazılımının üzerine müşterinin istediği herhangi bir eklentinin yapılması gerektiğinde ABAP devreye girer.Bunun dışında ilk ve en çok kullanım amacı ise SAP sistemindeki verilerin istenilen biçimde raporlanarak sunulması,rapor programı yazılmasıdır.Bir rapor programında amaç kullanıcının sisteme girdiği veriler üzerinde işlem yapmaktır.En basit örnekle : bir çikolata şirketiniz olsun :) ve işlerinizi takip etmek için SAP kullannıyorsunuz.İşte belli iki tarih arasında hangi üründen nekadar sattığınızın raporu için ABAP ile raporlama programları yazılır.Toparalayacak olursak ABAP ile gerekli bilgileri veritabanından okuyan ve ekrana sunan report programlar,sisteme bilgi girilmesini sağlayan dialog programlar ve SAP ile diğer sistemler arası veri alışverişini sağlayan Interface ler yazılabilir.

Bana göre ABAP’ın  önemli özelliklerinden biri çevirilebilen bir metin yapısının olması,bu sayede birden fazla dilde çalıştırılabilen programlar elde ediyoruz.Diğer bir özelliği ise OPEN-SQL yapısının olması ve sistem üzerinde direk program satırlarınızı yazarken veri tabanına erişim mümkün  yani connection-stringsiz bir yapı :) SAP sisteminin kendi içerisinde var olan veri tabanı tabloları var.Elbette bununla da sınırlı kalmıyor yani sadece kendi veri tabanını desteklemekle kalmıyor oracle,mssql gibi  veri tabanlarınıda destekliyor.Yani her şekilde şirketinize uyum sağlıyor.Bir diğer özelliği her geçen gün gelişen yapısının eski kodlara zarar vermemesi.Buda bize nesneye dayalı bir programlama(OOP) yapısına sahip olduğunu gösteriyor.

Okumaya devam…