ABAP Fonksiyonları-1 (Exelli mail atma)

Her programcının acil durumlar için sakladığı güzel bir kütüphanesi vardır muhakkak. Abap için de aynı durum söz konusu. Bu makaledeki fonksiyonda hayli işlev gören nadide bir parça :)

SAP denilince raporlama ve denetleme geliyor. Bir kurumdaki patrondan kullanıcıya kadar herkesin kullandığı bir sistem SAP. Bu da onu işlevli kılıyor. Aşağıda farklı bir kaç talebi görelim :

-    Yöneticinin isteği : Ben bu hafta işe gelmeyenleri Cuma akşamı mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    İç denetimin isteği : Maaş ile ilgili şeyleri görenleri mailimde excel formatında görmek istiyorum.

-    Kullanıcının isteği: İşten aldığım, kullandığım izin günlerini toplu olarak exel formatında görmek istiyorum.

Bu ve buna benzer milyon tane isteği karşılamaksa abapçının görevi :) Aşağıdaki fonksiyonda bu tip istekler olduğunda verileri çekip exel  dosyası biçiminde ilgili kişiye gönderiyor. Kodlara ait açıklamaları yanlarında görebilirsiniz. Okumaya devam…

ABAP ‘da ALV(ABAP LİST VIEWER) TÜRLERİ

Merhaba arkadaşlar,

Bugün ABAP da ALV(ABAP LİST VIEWER) ‘yi inceleyeceğiz.

ALV nedir?

ABAP LİST VİEWER ,SAP içinde mevcut olan sabit tabloların veya programcı tarafından olusturulan internal tabloların ekranda görüntülenebilmesini ve istenildiği taktirde bu görüntülenen alanlara eventler verebilmemizi sağlayan yapıdır.Yani verileri bir tablo gibi göstermek için üretilmiş bir kontroldür.Tablolar ekranın tamamını kapsayabileceği gibi ;ekranın sadece bir kısmında da gösterilebilir.Exel gibi hücresel bir tasarıma sahiptir.

Okumaya devam…

SAP Nedir??

Merhaba arkadaşlar :) Bugün aslında uzun zamandır yazılım sektöründe yerini alan ancak çoğumuzun yeni duyduğu yada tam olarak ne olduğunu bilmediği (aslında net bir tanımında bulunmadığı )SAP (Systems Analysis and Program Development) ve ABAP ın tanımlarından bahsetmek istiyorum.

KISACA  BİR TARİHCE :

SAP her bilenin anlattığı hali ile 1970 li yıllarda IBM den ayrılan 5 kişinin oluşturduğu bir alman şirketi.Yani temelde SAP bir yazılım şirketi.İlk olarak şirketlerin finans bölümünün bilgisayar ortamına dökülmesi üzerine bir çalışma yapmışlar.Daha sonrasında muhabsebe içeren bir çözüm sunmuşlar.Başlangıçta yazılım üzerine daha çok müşteri merkezli çözümler üretmişler.1973 yılında ilk yazılımlarını (RF) tamamladılar ve bu yazılımı 40 şirket kullandı ve çalışan sayılarını 25 e çıkardılar.1977 yılında SAP nın ilk modülü olan SD yi aktifleştirdiler,kendi serverları ile hizmet vermeye başladılar.1982 yılına kadar ilk kurumsal binası yapıldı ve bütün çalışanlar bir çatı altında toplandılar.1985 ‘ten 1990 a kadar şirket çalışanlarının sayısı her geçen gün arttı ve şubelerinin açmaya başladılar.CEBIT bilişim fuarında ilk tanıtımlarını yaptılar ve beklenenden çok daha hızlı bir büyüme gerçekleşti.1990 lı yıllardan sonra SAP nin yazılımlarını büyük şirketler kullanmaya başladı ve SAP 25.yılını kutladı.Günümüzde ise SAP dünya çapında bir şirket aslında bundan ziyade bir yazılım bütününün marka ismi.

Okumaya devam…