README File Yazmak! Yazmamak?

Kod yazarak yapacaklarimizi kesfettikten sonra dokumantasyon yazmak zul gelebiliyor. Aslinda dokumantasyonda kod yazmak kadar onemli bir rol oynuyor .

Dokumantasyon neden onemli?

Bunu yapmayi sevdiginiz ve iyi bildiginiz bir yemegin tarifini vermek gibi dusunebilirsiniz. Sadece malzemeleri verir ve tarifi vermezseniz baskalarinin yemeginize katkida bulunmasini ve nasil yapildigini anlamasini beklemek biraz mucize gibi olabilir :) Bu noktada yazdigimiz kodu takim calismasina acmak ya da bir proje icin bizden sonra calisacak olanlara yol gostermek icin dokumanasyon yazmak oldukca onemli bir konu halini aliyor.

Okumaya devam…

JavaScript Objeleri Hakkında

JS objesi der demez  şunu belirtmekle başlamak istiyorum: JavaScript de class/sınıf diye bir kavram mevcut değil. Gördüğünüz her şey bir obje(nesne) olabilirken sınıf kavramı JS içinde yer almıyor. Objenizin içinde istediğiniz bütün özellikleri tanımlamanız mümkün. Obje içinde array, yeni bir obje, string bulunabiliyor.  Temel olarak baktığımızda JS için de zaten her şey bir obje olarak geçiyor ve konu gittikçe derinleşiyor :D

Aşağıda küçük bir örnek ile bir obje nasıl tanımlanır ve neler içerebilir görebilirsiniz.

Tam bu noktada belirtmek istediğim bir şey daha devreye gidiyor. Eğer isterseniz objenize herhangi bir property’i sonradan da eklemeniz mümkün tek yapmanız gereken :

ya da

şeklinde iki yolu var. Bu da bize yeni bir property tanımlamanın birden fazla yolu olduğunu gösteriyor. Bu 2 yol da Dot Notation and Bracket Notation olarak geçiyor.  Dot : nokta, bracket : parantez anlamına geldiğine göre bu iki yöntem objenize yeni bir property ekleme ya da mevcut property lere ulaşma noktasında kullanılan iki yöntem olarak tanımlayabiliriz.

JavaScript String Manipülasyonu 1

Elimizde 2 kelimelik bir string olsun. Amacımız ilk kelimenin sadece ilk harfini, ikinci kelimenin de bütün harflerini büyük hale getirmek.
Örnek ile açıklamak isterse “gÜliStan bOylu” yu “Gülistan BOYLU” yapmaya çalışacağız.

Tabi ki kaynak : https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/Reference/Global_Objects/String :)

Şimdi yolu düşünelim.

1- Öncelikle 2 ayrı parça olarak işlem yapabiliriz. Bu noktada elimizdeki stringi array yapmak ve her array objesi üzerinde ayrı işlem yapmak  gerek.

2- İlk elemanın yani array[0] ın ilk harfini büyük diğerlerini küçük yapacağız. İlk elemanı charat() ile alabiliriz. Diğer elemanları küçük yapmak için toLowerCase() fonksiyonu işimizi görecektir.

3- İkinci elemanın yani array[1] inde tamamını büyük yapmak toUpperCase() fonksiyonu yine iş görür.

4- Son adımda da iki ayrı elemanı birleştirebiliriz. Bunun için de join() fonksiyonu işimizi görecektir.

Sonuc :

'Gulistan BOYLU'

Useful git commands

Some useful git commands which I  learned.

If you want to delete everything (.git folder, files and folders), just delete the whole directory:

Add all file:

Commit:

Change last commit:

Whenever you are doing a git pull, always use the rebasing option:

Changing multiple commit message (interactive rebase):

Okumaya devam…