Teknik

JSON Hakkında Notlar

16/11/2016

Genel olarak her şeyde olduğu gibi JSON için de açılım ve  tanımla başlamakta fayda görüyorum. JSON : Javascript Object Notation. Tanım içinse : verilerin basit ve anlamlı şekilde saklanması ve taşınması için kullanılan format.  Kendi sitesinde “lightweight data-interchange format” olarak geçiyor. Yani her şekilde işimizi kolaylaştıran bir veri alışveriş meselesi 🙂

Temel felsefesi insanların okuması ve yazması için, makinelerinde parse ve generate etmesi için kolay bir format oluşturmak üzerine dayanıyor. XML kullananlar dayanılmaz okunmazlığı bilirler. JSON ile bu duruma çözüm bulunmuş oluyor.

Hatta hemencecik bir JSON ve XML farkı görelim de konu netleşsin. Sanırım hangisinin okuması daha kolay netleştirdik 🙂

{
 "id": 123,
 "title": "Object Thinking",
 "author": "David West",
 "published": {
  "by": " Press",
  "year": 2004
 }
}
<?xml version="1.0"?>
<book id="123">
 <title>Object Thinking</title>
 <author>David West</author>
 <published>
  <by> Press</by>
  <year>2004</year>
 </published>
</book>

JSON u manuel yazmamız gereken durumlar olabiliyor, böyle durumdalar bir parantez bile bug a sebebiyet verebilir malumunuz. Bunun önüne geçmek için şöyle güzel bir şey yapmışlar: http://jsonlint.com . Bu sayede JSON formatınız valid mi yoksa hata var mı tespit edebilirsiniz. Hata varsa satırı ile birlikte tespit ediyor. Ayrıca kullandığınız editöre bağlı olarak da yine tespit edebilirsiniz. Mesela canım sublime bu işi renkli renkli çözmüş durumda!

 

 

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply mustafa 13/01/2017 at 01:26

  Merhaba, bu değerli yazınız için çok teşekkür ediyorum, gayet az ve öz bir şekilde açıklayıcı olmuş, merak ettiğim ise bu başlangıç seviyesi midir, yoksa daha incelikleri var mıdır, varsa json ve xml birbirinden ayrılmaya başlarmı, eğer hep aynı mantık ise javascript’in json desteklemesi sebebiyle kodlarımı json ile yazsam sonra gerektiğinde xml’ye çevirmekte hiçte zorlanmam gibime geldi doğrumudur?

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.