Teknik

Kablolu – kablosuz ağlar

08/02/2013

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bu gün  ağ oluşturmanın ilk temelleri üzerinde durup bilgi edineceğiz…

İki bilgisayar arasında bir iletişim için çapraz bağlantı dediğimiz kablolu bağlantı biçimi ile herhangi başka bir ara elamana gerek kalmadan bağlantı kurmamız mümkündür.Ancak bilgisayar sayısı arttıkça bu durum geçerliliğini yitirir ve iletişimi sağlamak için farklı cihazlara ihtiyaç duyarız.Hub ve switch olarak nitelendirdiğimiz bu cihazlarla fazla sayıda bilgisayarı kablolu biçimde haberleştirebiliriz.Switch Hub’a göre daha gelişmiş bir yapıya sahip olmakla birlikte ileri donanım ve yazılım kullanımıyla birlikte uzaktan yönetim kolaylığını da sağlamaktadır.

Kablolu ağlarda kablosuz ağlara göre iletim hızı ve güvenliği daha fazladır.Geçmişte 10 mbps olan iletim hızı artık gigabit seviyelerine ulaşmıştır.

Şimdi biraz temel olan topolojilere değinmekte fayda görüyorum.

-Bus topoloji: Bütün cihazların tek bir fiziksel ortam üzerinde sıralanmış durumdadırlar.İletişimde çarpışma(collison) olma olasılığı oldukca yüksektir ve verimsiz bir topolojidir çünkü hata verdiğinde bütün cihazları tek tek söküp takmak gerekir.

-Star(yıldız) topoloji: Tüm cihazlar merkezi bir noktaya bağlıdır(hub gibi switch gibi).En kullanışlı ve tercih edilen topolojidir.Arızalı cihaz tespiti oldukca kolaydır.

-Tree topoloji: Hiyerarşi içeren bir topolojidir.

-Ring topoloji: Tüm cihazlar halka şeklinde bir yapının/kablonun üyesidir.

Bir sonraki makalemizde yine temel kavramları incelemeye devam edeceğiz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.