Teknik

Landing Page Optimizasyonu – 1

10/05/2015

Landing Page (Açılış Sayfası ) Optimizasyonu ilk bölümden selamlar,

Kaynak olarak kullandığım 2 siteyi (moz ve quicksprout) takiben “Landing Page” olayını detaylıca bir kaç bölümde inceleyeceğiz. Serinin devamında landing page nasıl oluşturulur, nasıl iyi performans alınır, alınamıyor ise hangi eylemler veya kampanyalar kullanılmalıdır gibi sorulara cevaplar yer alacak.

Landing Page Nedir ?

Kullanıcınızı ve hedef kitlenizi doğru şekilde yakalamak için özel olarak – ana sayfanız haricinde – oluşturulan sayfalara Landing Page yani Açılış Sayfası – yazı boyunca LP olarak kısaltacağım – diyoruz. LP optimizasyonu ile amaç  kullanıcıları istenilen alana itmek ya da istenilen eyleme yönlendirmektir. Bir LP basit bir dizayndan, triggerlardan -indir ya da kayıt ol butonu gibi- çok daha fazlası olmalıdır. Doğru Landing Page için dikkatle hazırlanmış ve kombine edilmiş 2 şeye ihtiyaç vardır :

1- İkna edici bir içerik
2- “Visually digestible” kavramı yani görsel sindirilebilirlik

* Arama sorguları ile yakın eşleşme önemlidir!

Arama motorlarının amacı – Google gibi- insanların aradıklarını en net şekilde bulmasını sağlamaktır. Bu durumda yapılan ya da yapılabilecek aramalarla ilgili alaka düzeyi en yüksek sayfaların döndürülmesi en iyi geri dönüşü sağlamakta bir adım olacak demektir.

LP ile kullanıcıları  istediğiniz eylem içine çekebilir arama motorlarında aradıklarını daha kolay, hızlı ve alakalı şekilde bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bir langind page potansiyel müşteri/kullanıcı üzerinde etki yaratmak için genellikle ilk ve tek şanstır. Bu sayfa ile iletişim başlatabilir, rakiplerinizden fark yaratabilirsiniz. Genel olarak yapılan bir “ayakkabı” araması yerine “kırmızı rugan kadın ayakkabı” daha anlamlı bir arama ifadesidir, optimizasyonu da bu çerçevede tutmak fayda sağlayacaktır.

* Landing Page uzunluğu ile ilgili ise kısa ve net optimize edilmiş bir sayfa, uzun ve generic sayfalara göre %36 daha fazla performans göstermektedir. Ayrıca kullanıcıya her aramasında ana sayfayı sunmak yerine özel hazırlanmıl bir sayfa sunmak ise %115 daha fazla performans getirmektedir. Yani kısa ve öz açılış sayfaları için hatırlamakta fayda var :  “Keep It Simple!”

* Ancak bir sitede her sayfa landing page özelliği gösteremez elbette, bu yüzden doğru yerlerde kullanmakta fayda var. Peki ne zaman LP kullanımalı :

1- Adwordsden daha iyi dönüşüm elde etmek ve TBM (tıklama başına maliyet) yi arttırmak istediğiniz zaman her anahtar kelime grubu için hedeflenmiş bir LP doğru işi yapacaktır.

2- Farklı teklifleriniz ve fırsatlarınız varsa bunları duyurmanın en iyi yolu olarak LP kullanabilirsiniz. Açılış sayfaları kullanıcıları tam olarak istediğiniz yere yönlendirmek için çok etkili bir araçtır.

3-Kampanyalarınızı düzenlerken, herkese aynı çözümle gitmek yerine müşterileri segmentleyerek ihtiyaca göre optimize etmek çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

4- Henüz tamamlanmamış sayfalarınız için önceden bir oluşum içine girmekte de fayda var.

Landing Page Ne Değildir ?

LP ‘nin ne olduğu kadar ne olmadığını bilmek de önemli 🙂

1- Kesinlikle uzun bir satış mektubu değildir. Bir çok sitenin sıklıkla yaptığı hata herşeyi anasayfada kalabalık şekilde tutmasıdır. Oysaki planlanmış ve sadeleştirilmiş açılış sayflarının etkisi çok daha yüksektir.

2- Öncelikli amaç etki oluşturmaktır. Yani kullanıcıları dönüşüm hunisine doğru bir adım ilerletmektir

3- Kesinlikle yap bitir sayfalar değildir! Dönüşümü takip etmek, kullanıcı davranışına göre şekillendirmek, değiştirmek ve dönüştürmek çok önemlidir.

SEO ve Landing Page

LP ile Seo aslında birlikte yürüyecek şekilde tasarlanmalıdır. Her SEO kriteri baz alınarak oluşturulmuş landing pageler ile sitenin SEO istatikstiklerinde olumlu artışlar görülmesi tamamen doğru orantılı olarak ilerleyecektir.

Arama sorguları ile başlıkları eşleştirmek atılacak en mantıklı adımlardan bir tanesidir. Normalde SEO için “Content is king” iken Landing Page de durum biraz farklı olarak yerini “Less ise more” a bırakıyor.

Sonuç olarak hızlıca toplarsak :

– Landing Page (açılış sayfası) kullanıcıların sitenize yaklaşması için kullanılan bir sıçrama tahtasıdır.
-Adwords için TBM yi arttırmak adına çok verimli dönüşümler elde edilebilir.
– Her müşteriye özel yatırım yapmak demektir. Basit ve daha özel sayfalar kullanıcıdan da beklenen performansı alır.
– Sahip olduğumuz işi segmentlere ayırmamıza yardım eder.
– SEO’ya uygun olması arama motorlarındaki konumu etkiler.
– Less is more and Kepp it simple felsefesindedir.
– Dönüşüm optimizasyonu ve ölçümleme için önemlidir.

Sevgiler.

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply Landing Page Optimizasyonu 2 | Bi tutam bilişim :) 13/05/2015 at 10:52

  […] landing page optimizasyonu yapmanın temel sebeplerinden birisine geldi. Eğer dönüşüm analizi yapmıyor, herhangi bir […]

 • Reply Barış 15/10/2015 at 11:37

  Bir kaç yazım hatası tespit ettim, düzeltmek isterseniz diye iletiyorum

  1) “Less ise more” -> “Less is more”
  2) Less is more and Kepp it simple felsefesindedir. -> Less is more and Keep it simple felsefesindedir.

  Güzel yazınız için teşekkür eder güzel paylaşımlarınızın devamını dilerim

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.