CAN ‘ın (Controller Area Network) Yapısı

cannBir önceki makale olan Controller Area Network Nedir  ile CAN’e kısa bir giriş yapmıştık. Bu yazıda ise biraz daha derinlere inmeye çalışacağım. CAN’ in katmanlarını,  frame yapısını , modül şemasını ve hata tespitini inceleyeceğiz.

Kısaca hatırlamak istersek özellikle otomotiv alanı ve endüstriyel haberleşmede sistemlerinde kullanılır. Topoloji olarak özellikle bus topoloji ile star ve ring topolojileri kullanır. Baseband iletim yapaken; CSMA/CR algoritmasını kullanır. Neden kullanılıyor diye düşünürsek de 3 temel sebebi var. Düşük hata oranı, uygulama kolaylığı ve kapsamlı hata tespiti.

Controller Area Layer (CAL)

Katman der demez benim aklım OSI ye gidiyor. Sanırım pek çoğumuzun da öyledir. CAN’ ın katman yapısı ise OSI’ den oldukça farklı. Okumaya devam…

Control Area Network – CAN – Nedir ?

can

CAN ingilizce açılımı ile Controller Area Network türkçesi ile ise Kontrol Alan Ağı Veri Yolu olan endüstriyel alanlarda çözüm sunarak haberleşmeyi sağlayan protokoldür.Performansı ve güvenilirliği oldukça yüksektir ki bu sebeple  gerçek zamanlı uygulamalarda tercih edilmektedir.

1983 yılında CAN-Bus olarak BOSH tarafından geliştirilmiş, 1986 yılında resmi olarak SAE tarafından piyasaya sürülmüş ve ilk CAN Chip 1987 yılında intel tarafından üretilmiştir.

CAN(Controller Area Network) Nerelerde Kullanılır?

*CAN(Controller Area Network) ‘in en yaygın ve önemli kullanım alanı otomotiv sektörüdür.Ford, Mazda, BMW, Volva, Mercedes, Land Rover gibi pek çok firma tarafından kullanılmaktadır. Otomotivde araç içindeki neredeyse bütün haberleşme CAN ile sağlanır. Fren sisteminden hava yastıklarına yada cam açma komutlarına kadar olan sistem CAN(Controller Area Network) kontrolündedir.(Daha sonra sistemin nasıl işlediğini de inceleyeceğiz)
Okumaya devam…

Temel Router Yapılandırması

Merhaba arkadaşlar :)

Bir önceki makalemde routera giriş konusundan bahsetmiştim. Bu makalemizde temel router konfigrasyonunu öğreneceğiz.Öncelikle bunun için bir simülasyon programına ihtiyacımız var. Ben bunun için cisco’nun “Packet Tracer 5.3 sürümü” programını kullnıyorum. Programın dosya formatı “.pkt”.Dosyaların açılması esnasında hangi versiyonda yazıldığı önem arzediyor bu nedenle sizde kullanacağınız programın versiyonunu bilin ki sıkıntı çekmeyesiniz. Programın kurulumu ise oldukca basit,adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Temel konfigrasyon dedik ama önce routerın tanımını ve yapısını anlamalıyız bence.O halde ;

Router Nedir ?

Okumaya devam…

ROUTER nedir ?

Merhaba arkadaşlar:)

Bugün bir network ‘un önemli parçalarından biri olan router a giriş yapacağız.Network cihazlarını tanıtırken değinmiştik;router paketlerimizi yönlendirmeye yarayan cihazdır.Router fiziksel bir cihazdır.Kendisine gelen veri paketlerini yine kendi içindeki sisteme göre bir sonraki adrese gönderir.İki network arası bağlantı kurup köprü görevini de üstlenir.Ciddi anlamda akıllı bir alettir :) Her türlü kötü şartta da çalışacak şekildedir.

Okumaya devam…

TCP/IP kavramı ve protokoller

Merhaba arkadaşlar:)

Bilgisayarla uğraşıyorsak kesinlikle bilmemiz gereken bir kavram olan TCP/IP ve prokollerine bu makalede değinceğiz.Böylelikle internet ortamında nelerin nasıl kullanıldığı hakkında fikrimiz oluşacak.

Açılımı Transmission Control Protocol/Internet Protokol olan TCP/IP internetin temel protollerini içeren bir pakettir.Bir çok protokolün bir araya gelmesi ile oluşmuştur.TCP kısmı veri transfrerinde önemli noklataları belirtirken IP kısmı taşıma yolunu bulmayı belirtir.

Okumaya devam…