JSON Hakkında Notlar

Genel olarak her şeyde olduğu gibi JSON için de açılım ve  tanımla başlamakta fayda görüyorum. JSON : Javascript Object Notation. Tanım içinse : verilerin basit ve anlamlı şekilde saklanması ve taşınması için kullanılan format.  Kendi sitesinde “lightweight data-interchange format” olarak geçiyor. Yani her şekilde işimizi kolaylaştıran bir veri alışveriş meselesi :)

Temel felsefesi insanların okuması ve yazması için, makinelerinde parse ve generate etmesi için kolay bir format oluşturmak üzerine dayanıyor. XML kullananlar dayanılmaz okunmazlığı bilirler. JSON ile bu duruma çözüm bulunmuş oluyor.

Hatta hemencecik bir JSON ve XML farkı görelim de konu netleşsin. Sanırım hangisinin okuması daha kolay netleştirdik :)

JSON u manuel yazmamız gereken durumlar olabiliyor, böyle durumdalar bir parantez bile bug a sebebiyet verebilir malumunuz. Bunun önüne geçmek için şöyle güzel bir şey yapmışlar: http://jsonlint.com . Bu sayede JSON formatınız valid mi yoksa hata var mı tespit edebilirsiniz. Hata varsa satırı ile birlikte tespit ediyor. Ayrıca kullandığınız editöre bağlı olarak da yine tespit edebilirsiniz. Mesela canım sublime bu işi renkli renkli çözmüş durumda!