Teknik

SAP Nedir??

08/02/2013

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bugün aslında uzun zamandır yazılım sektöründe yerini alan ancak çoğumuzun yeni duyduğu yada tam olarak ne olduğunu bilmediği (aslında net bir tanımında bulunmadığı )SAP (Systems Analysis and Program Development) ve ABAP ın tanımlarından bahsetmek istiyorum.

KISACA  BİR TARİHCE :

SAP her bilenin anlattığı hali ile 1970 li yıllarda IBM den ayrılan 5 kişinin oluşturduğu bir alman şirketi.Yani temelde SAP bir yazılım şirketi.İlk olarak şirketlerin finans bölümünün bilgisayar ortamına dökülmesi üzerine bir çalışma yapmışlar.Daha sonrasında muhabsebe içeren bir çözüm sunmuşlar.Başlangıçta yazılım üzerine daha çok müşteri merkezli çözümler üretmişler.1973 yılında ilk yazılımlarını (RF) tamamladılar ve bu yazılımı 40 şirket kullandı ve çalışan sayılarını 25 e çıkardılar.1977 yılında SAP nın ilk modülü olan SD yi aktifleştirdiler,kendi serverları ile hizmet vermeye başladılar.1982 yılına kadar ilk kurumsal binası yapıldı ve bütün çalışanlar bir çatı altında toplandılar.1985 ‘ten 1990 a kadar şirket çalışanlarının sayısı her geçen gün arttı ve şubelerinin açmaya başladılar.CEBIT bilişim fuarında ilk tanıtımlarını yaptılar ve beklenenden çok daha hızlı bir büyüme gerçekleşti.1990 lı yıllardan sonra SAP nin yazılımlarını büyük şirketler kullanmaya başladı ve SAP 25.yılını kutladı.Günümüzde ise SAP dünya çapında bir şirket aslında bundan ziyade bir yazılım bütününün marka ismi.

Nedir bu SAP?

Tarihceden sonra gerçek bir tanımla yaklaşmak istiyorum.Bana göre SAP nin en güzel tanımı : bir şirketin herhangi bir bölümünün veya herhangi bir sürecinin bilgisayar ortamına dökülmiş hali.Bir örnekle somutlaştırmaya çalışırsak; bir gıda firmanız olduğunu düşünün.Bir çok ürün üretiyorsunuz,satışını yapıyorsunuz ,ithalat-ihracat kısacası bir şirketin yaptığı her şeyi gerçekleştiriyorsunuz.Bu süreçte sizin üretimden,stoğa,satılan ürün sayısından alınan malzemeye,çalıştırdığınız personelinizin takibi ve bilgilerinin kontrolüne ihtiyacınız var.İşte SAP ile bütün bunları bilgisayar ortamına dökmeniz için gerekli yazılımdır.

SAP her ihtiyacı karşılamak için kendi içinde bölümlere ayrılmış ve bunlara modüller demiş.Yani kendisini meydana getiren modüller dediğimiz parçalardan oluşuyor.Mesela firmanızın satış ve dağıtımdan sorumlu modülü SD(sale and distrubition).Her bir modül için uzamanlar yetişmekte,çalışmakta.Ve her modül birbirine bağlı.Genel olarak belli modeller olsada her şirket için özel olarak ihtiyac ve istekler doğrultusunda analiz yapılmakta ve ona özel yazılım oluşturulmakta.Sonuç olarak aslında parça birleştirilmesi yapılmakta.Şimdi kısaca bazı modüllere bir göz atıp bilgim olan modüllerin tanımını yapalım.

 • PP (Production Planning) : Üretim planlama modülü. Fabrikalardaki üretim programlarının  SAP sistemine uyarlamasından sorumludur. İşçilik,malzeme,üretim planları gibi tüm aktivitelerin
  SAP sistemine aktarılması bu modülün sorumluluğundadır.
 • MM (Materials Management): Malzeme yönetim modülü. Her türlü malzeme tertip ve düzeni dahil olmak üzere satın alma gibi şirket için oldukça önemli bir görevi üstlenmektedir.
 • SD (Sales and Distribution): Satış ve dağıtım modülü.Sipariş,teslimat,faturalandırma ve ödeme almaya
  kadar tüm satış süreçlerinden Sales&Distribution(SatışveDağıtım) modülü sorumludur.
 • FI (Financial Accounting):Finans modülü.  Mali Muhasebe tarafında verilerin entegre bir şekilde kaydı ve
  saklanmasının yanısıra, yönetim kademelerinin finans bilgilerini kullanarak planlama ve kontrol yapmalarına ve
  stratejik kararlar almalarına olanak sağlayan modüldür.
 • CO (Controlling):Maliyet muhasebesi modülü. Şirketin karlılık analizlerinin çıkarılarak hangi alanların daha
  karlı hangi alanların ise maliyetli olduğunun tespitini sağlar.
 • PS (Project System):Proje sistem, bütçeleme, yürütme, yönetim, maliyet, satış ve satış sonrası, hizmetler de dahil olmak üzere yönetilen büyük projeleri kapsayan modüldür.
 • BC (basis): SAP sisteminin kurulup düzgün çalşıtığından emin olan modüldür.
 • HR (Human Resources):İnsan kaynakları modülü.SAP’nin insan kaynakları alanında işyönetimi konusunda kullanılan modülüdür.
 • PM (Plant Maintenance):Bakım ve onarım modülü.Tamamlanan yazılım bir süre için yapan şirketin sorumluluğundadır.Gerekli sorunlara ait bakım ve onarımla ilgilenirler.

(SAP de bunların dışında da pek çok modül var.Ben inceleme fırsatım olanlar hakkında bilgi verdim.)

Çalışma prensibi olarakda SAP her ülkede bir şubesi var aslında distrübitör demek daha mantıklı olabilir.Ve her ülkedeki SAP a bağlı partnerlar var.Yani bir Türkiye SAP var birde ona bağlı SAP işini yapan şirketler.

Peki ya ABAP ?

İşin özelleşmesi kısmında ise devreye ABAP dediğimiz SAP nin programlama dili devreye giriyor.Yani SAP de müşterinin isteklerini karşılamak için yetersiz kalınan yerlerde SAP kendini geliştirme yöntemini bu dil ile sağlamış.ABAP programcıları gerekli düzenlemeyi arka planda gerçekleştiriyor.

Temel olarak syntax ını belki C ye benzetebilceğimiz OOP mantığının ciddi anlamda uygulandığı yüksek seviyeli bir programlama dili.Kendi geliştirme ortamı olduğu gibi belli kısımları eclipsde de geliştirilebiliyor.

Evet arkadaşlar her iki tanımında kısmen kafamızda oturduğu kanısındayım.Artık SAP nedir sorusuna verilecek bi cevabımız var.

Gülistan BOYLU

You Might Also Like

23 Comments

 • Reply Cemil 10/04/2014 at 14:48

  Güzel bir tanımlama olmuş. Kısaca herkesin anlayacağı bir yazı. ellerine sağlık 🙂

 • Reply bekir yaylacı 01/07/2014 at 19:52

  SAP ve ABAP için yazmış olduğunuz yazı çok açık ve net.Yazılarınızın devamını bekliyorum.

  • Reply gulistan 04/07/2014 at 22:42

   Teşekkür ederim Bekir Bey.

 • Reply Ahmet 20/07/2014 at 22:11

  Neden SAP dediklerinde ne cevap verebiliriz?. Sonuçta okulda gösterilmeyen bir şey ve bir anda SAP firmalarına iş için başvuruda bulunuyorsunuz?

 • Reply Metin 20/11/2014 at 19:25

  Merhabalar gülistan hanım.Yazınız için öncelikle teşekkür ederim.Sap programını bir türlü kuramadım.Ücretsiz versiyonunu indirip kurup modülleri öğrenmek istirorum.Yardım ederseniz sevinirim ..

 • Reply SERKAN DEMİRDAĞ 22/04/2015 at 10:26

  Merhabalar gülistan hanım.ben sakarya üniv.MIS (Yönetim Bilişim Sistemleri) uzaktan yüksek lisans öğrencisiyim.gediz elektrikte çalışıyorum.bitirme projesi konum: mevcut kullanılan sistemimiz ve bunun üzerine ne öneriler getirilebilir eksiklikler ve olması gerekenler neler…ile ilgili…benim de kurumumuzda SAP sistemi ile yeni bir rüece geçiş olabileceği ile ilgili fikir geldi.ama ne yazmam gerektiği konusunda pek fikrim yok.rica etsem bitirme projem le ilgili bana yardımcı olur musunuz

 • Reply Ergun Gur 30/06/2015 at 00:23

  Karmaşık bir konuyu çok yalın bir şekilde anlatmışsınız .Elinize sağlık Gülistan hn.Saygılarımla.

  • Reply gulistan 30/07/2015 at 09:47

   Teşekkür ederim Ergun Bey.

 • Reply tuğba 01/03/2016 at 16:02

  Basis için yapılan tanım biraz garip olmuş.Basis,belirttiğiniz herşeyin çalışabilmesi için sistemlerin kurulumu ve sürekliliğini sağlayan kısımdır.Siteler arası dolaşırken yazınıza denk geldim ve bir basisci olarak eklemek istedim.Yazınız, SAP ile ilgili fikri olmayanlar için çok güzel bir yazı olmuş

  Tebikler.

  • Reply gulistan 01/03/2016 at 17:23

   Tuğba Hanım,
   Yazıyı SAP-ABAP alanında stajyerken yazmıştım böyle düzeltmeler ve eklemeler oldukça faydalı oluyor, çok teşekkür ederim 🙂
   Sevgiler.

 • Reply hatice 26/05/2016 at 21:29

  Merhaba Gülistan Hanım,

  SAP-ABAP ile ilgili özel bir kursda mı eğitim aldınız? Yoksa programları satın alarak mı, kitaplarından vs. öğrendiniz? Rica etsem paylaşabilir misiniz?Ben de öğrenmek istiyorum, yazınız için teşekkürler..

  • Reply gulistan 28/06/2016 at 17:13

   Ben SAP- ABAP konusunda staj yaptım Hatice hanım, yazılar da stajdan kalma.

   • Reply Ömer 08/11/2018 at 21:32

    Sap ile ilgili Tez hazirlamayi dusunuyorum,dogru bir secim mi nerden baslayabilirim,ne yapabilirim gb sorulara hala cozum bulamadim ve acikcasi tam bir planlama yapamadim

 • Reply Gözde Çalışkan 23/08/2016 at 17:02

  Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Benim için çok faydalı oldu. Teşekkürler.

 • Reply Cihan 27/09/2016 at 18:36

  Tesekkur ederim çok güzel açıklamışsiniz. Çok yere bakmış bulamamıştım. Ellerinize sağlık

 • Reply Vahap ER 05/11/2016 at 16:48

  Merhaba standart sap tablosunda exit ı nasıl bulabilirm

 • Reply Aytac 17/02/2017 at 19:55

  Oldukça açıklayıcı bir yazı olmuş.
  Teşekkürler.

 • Reply enyakinnerde 12/05/2017 at 14:14

  Güzel anlatım olmuş. Teşekkürler

 • Reply taha 25/05/2017 at 14:13

  iyi günler güzel bir anlatım olmuş öncelikle sap-abap üzerinde staj yapmak istiyorum nerelerde yapabilme imkanım var yardımcı olabilirseniz.

 • Reply Melike 23/11/2017 at 13:36

  Merhabalar, yazınız çok açıklayıcı ve anlaşılır oldu benim için teşekkürler.

 • Reply Mim Kemal HUSEYNI 24/04/2018 at 15:53

  Teskkurler, Anlasilir ve akici olmus.

 • Reply Huri Nur 28/09/2018 at 12:51

  Çok net ve aydınlatıcı bir tanıtım olmuş. Devamını bekliyoruz.. Emeğinize sağlık..

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.