Teknik

Sosyal Medya ile Pazarlama – 1

04/06/2014

 
Traditional-Marketing-vs-Social-Media-Marketing-Smaller

Bir önceki makalede “Sosyal Medya” ya  giriş yapmıştık. Bu makalede (yine takip ettiğim derslere binayen) : sosyal medya pazarlama planının ana unsurlarını tanımlamaya çalışıp, bir organizasyonun sosyal medyadaki varlığını gözlemleyeceğiz (swot analizini de işin içine koyacağız.). Bunların akabinde rakip analizi nasıl yapılır, hedef  pazar nasıl belirlenir, bir sosyal medya stratejisi nasıl belirlenir ve gelişimi nasıl gözlenir sorularının da cevaplarını bulmak için örnek vaka incelemesi ve açıklamalar yer alacak.Sosyal Medya Pazarlama Döngüsü

Yazılımla alakalı olan arkadaşlar yazılm yaşam döngüsünü bilirler. (Aslında yaşam süreci olan her şey için bir döngü mevcut olabilir). Tıpkı orada olduğu gibi sosyal medya üzerinden pazarlama süreci de doğrusal olarak ilerleyen bir süreç değildir. Farklı aşamalardan meydana gelen birbirini etkileyen bir döngüsüdür.  Önceki yazı da ilk adımın “dinlemek ” olduğundan bahsetmiştik. Döngümüzün ilk adımını da dinlemek oluşturuyor. Marka hakkında neler söyleniyor dinliyoruz. Akabinde hedefler belirlenmeli, hedeflere varabilmek için hangi stratejilerin kullanılması gerektiği belirlenmeli , bu stratejinin uygulanacağı hedef kitleyi belirlenmeli, hedeflere yönelik kullanılacak araçların tespiti ve uygulanması ile devam edilmeli ve tabi ki bu uygulamaların sonucu gözlem ve ayarlar yapılmalı.  Aşağıda döngüyü incelemeniz mümkün.                                                                                                                           

sosyal-medya-planlama-dongusu

İyi bir sosyal medya yönetimi için dinlemeden sonra firma ve endüstriyi anlamak çok önemli. Sonrasında rekabet tespiti çok mühim, rakip firmalardan farkı ve artı getiren yönlerin tespiti ile zayıf yönlerin de güçlendirilmek üzere tespitinin yapılması gerekli.… Sosyal medyayı sadece kullanmış olmak için kullanmak ise tamamen boş bir davranış. Amacımız satışlara yansıyacak şekilde verimi elde edebilmek olmalıdır.

Bireysel sosyal medya platformlarında bir firmanın mevcut durumunu denetlemek için hissiyat analizini yaparak başlayabiliriz , objektif olarak markamız hakkındaki  fikirlerin analizine hissiyat analizi deniliyor. Erişilebilirliğe geçersek : kimler tarafından nasıl takip edildiğimizi bilmeliyiz

Post edilen içeriklerin sürekli ve düzenli denetlenmesi, yenilenmesi de önemlidir. Ayrıca geri bildirimin oldukça hızlı ve ölçülü olması çok önemli. Ortalama en geç cevap süresinin 3-4 saati geçmemesi gerekiyor. Bu kısa görünüm  “marka sağlığı” nın denetlenmesi olarak görülebilir. Ölçüm için kullanılan sosyal ağlar : Facebook, Twitter, Linkedın, Youtube, Flicker ve yurt dışında daha çok kullanılan Ezine makaleleri. Bunlar derste anlatılan kısımlar bir de benim eklemek istediklerim var. Instagram ve Pinterestin de insanlar üzerinde etkisi olduğunu özellikle düşünüyorum.

Rekabet Analizine Giriş

Rakipler hakkında sosyal mecralarda nelerin söylendiğine bakılabilir. Kullandıkları taktikler göz önünde bulundurulabilir ancak, kesinlikle taklit ve benzerini yapma düşüncesinde bulunulmamalıdır. Bunun yanında ise SWOT analizi olmazsa olmaz.

Not : Yeri gelmişken değinmek istiyorum. Sosyal medya aslında geçekten büyük mecralar. Yani olay sadece ülkemizde aktif olarak kullanılan Facebook, Twitter dan ibaret değil . Özellikle uluslar arası markaların kullanabileceği farklı alternatifler mevcut. O sebeple ilgili kurumun nerelerde faaliyet gösterdiğine bakmak da önemli bir ayrıntı olacaktır.

Gelelim örnek bir vaka için çalışmaya (klinik vaka gibi hissettim 😀 ). Bütün örneklerde iyi bir kahve firmasına rakip olmaya çalışan ABC kahve firması üzerinden gideceğiz.

Aşağıdaki tabloda fırsat ve tehditlerin belirlenmesi üzerine gerekli soruları görüyoruz.

SWOT Analiz ve Opsiyonları :

SWOT analizi yapıldıktan sonra nasıl kullanılacağını bu opsiyonlar ile belirliyoruz. Her bir değer birimini diğeri ile birleştirdiğimizde ortaya farklı yönler ve yapılar çıkabilir ve faydalı olabilir. Aşağıdaki her ikili opsiyon kelimelerin Türkçe anlamlarının birleştirilmesi ile çıkarılmıştır.

S-O stratejisi : Fırsatlar  ve kuvvetli yanlar birleştirilebilir

W-O : Fırsatlar takip edilerek zayıf yönlerin üstesinden gelinebilir

S-T : Tehditlerin üstesinden kuvvetli yanlar ile gelinebilir

W-T : Zayıflıklardan ötürü dış tehditlere karşı hassas hale gelmemesi için önlem alnablir.

SWOT Matriksi

Swot analizi ile birlikte oluşturulabilen bir tablodur.

SWOT Matriksi Güçlü Yönler(S) Zayıf Yönler(W)
Fırsatlar (O) S-O Stratejisi O-W Stratejisi
Tehditler (T) S-T Stratejisi T-W Stratejisi

ABC Kahve firmamızın SWOT Analizine başlarsak önce güçlü ve zayıf yönlerine bakalım :

Güçlü Yönler

Zayıf Yönler

Çoğu Sosyal Medya Platformunda güçlü bilinilirlik Bazı sosyal ağlarda eksik kalmak (youtube, flicker, foursquare gibi)
İstenilen sonuçların elde edilebilmesi Sadece Facebook a odaklanmak
Tecrübeli ve hevesli ekip Sosyal ağ adına niteliksel ölçümlerin kullanılmaması
Yeterli kaynaklar Kaynak eksikliği
Hedef kitlenin beklentilerinin çok iyi karşılanması Gereken desteği görememe

Sonrada içinde bulunduğu fırsat ve tehditlere göz atalım :

Fırsatlar

Tehditler

Hedef kitlenin en çok Facebook ve Twitter da yer alması Çok iyi rakiplerin bulunması
Genç hedef kitlenin mevcut olduğu platformlarda sohbet ortamı yaratması Pazar talebinin azalmış olması
Rakipler ile birlikte ortak sosyal medya etkinliklerinin düzenlenmesi Ürünler ile ilgili bilgi almak isteyen müşterilerin beklemek zorunda kalması
Kahve kalitesinin ciddi manada iyi olması Rakiplerin sosyal mecralarda oldukça kuvvetli “persona” lar yaratması

SWOT analizinin akabinde hedef belirleme ile devam etmek istiyorum.

Sosyal Medyada Hedefleri Belirlemek

En yüksek şansı sağlayacak sosyal mecraların seçilmesi ilk adım. Ancak bunu yaparken diğer ağları da ihmal etmemek gerek. Genel bir sosyal medya hedefi oluştururken dikkat etmemiz gereken bir takım maddeleri şöyle sıralayabiliriz :

*Marka oluşturmak
*Müşteri memnuniyetini arttırmak
*Sözel olarak tavsiye edilmesini sağlamak
*Yeni ürün fikirleri üretmek
*Yol göstericiler oluşturmak
*Kriz itibar yönetimi

Hedeflerin belirlenmesini ardından sıra pazarlama planı oluşturmaya geliyor.

Örnek vakada ABC kahve firması için hedef ve stratejiye bakmak istersek öncelikli olanın dinlemek olduğunu zaten belirtilmişti. (Dinlerden sadece kendi firmamız için değil, aynı dinlemeyi rakip firmalar hakkında da yapmamız gerek. Ancak bu dinleme sonucunda oluşturulacak hedef ve stratejiler rakipler ile aynı olmamalı tam tersine fark yaratacak şekilde olmalı, yani kesin bir dille belirtebilirim ki taklitten kaçınmalıyız.)  Hedefler ise markanın genç nesle göre güçlendirilmesi yapılabilir , müşteri memnuniyeti arttırılmalıdır bu sayede sosyal medyada hakkımızda olumlamalar görülecektir, yeni ürün ya da kampanya fikirleri oluşturulabilir, arama motoru optimizasyonuna (SEO) bütçe ayrılabilir.

Örnek olayın hedef tablosuna bakmak istersek :

Hedefler

Genç nesle yönelik marka güçlendirilmesi
Müşteri memnuniyetinin artması
Yeni ürün fikirlerinin yaratılması
Trafik arttırımı için arama motoru optimizasyonu kullanılması

Şeklinde hedefler oluşturulabilir, bir sonraki makalede ise sosyal mecralarda nasıl taktikler uygulanabileceğine bakacağız. Bir de ödevim var onu da yapacağım 🙂

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply aycan 14/07/2014 at 14:37

    Sosyal medya için başarılı bir anlatım olmuş, Emeğinize sağlık

  • Reply Facebook'ta Doğru Varlık Göstermek | Bi Tutam Bilişim :) | Bi tutam bilişim :) 06/10/2014 at 13:36

    […] devamlı bir şekilde takip etmelisiniz. İlk makalelerde en çok geçen kelimelerden biri olan “dinlemek” kavramı burada yine devreye giriyor. Hedef kitlenize kulak vermelisiniz. Olumlu ya da olumsuz her […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.