TCP/IP kavramı ve protokoller

Merhaba arkadaşlar:)

Bilgisayarla uğraşıyorsak kesinlikle bilmemiz gereken bir kavram olan TCP/IP ve prokollerine bu makalede değinceğiz.Böylelikle internet ortamında nelerin nasıl kullanıldığı hakkında fikrimiz oluşacak.

Açılımı Transmission Control Protocol/Internet Protokol olan TCP/IP internetin temel protollerini içeren bir pakettir.Bir çok protokolün bir araya gelmesi ile oluşmuştur.TCP kısmı veri transfrerinde önemli noklataları belirtirken IP kısmı taşıma yolunu bulmayı belirtir.

TCP/IP, OSİ modeli(henüz öğrenmedik) gibi katmanlardan oluşur diyebilirz.Temel olarak 4 katman başlığı altında toplamamız mümkündür.Bu başlıklara ve OSİ deki karşılıklarına hızlıca bir göz atalım.

1-Uygulama katmanı: 

TFTP,FTP,SMTP;SNMP protokollerini barındırır.OSİ deki uygulama,sunum ve oturum katmanlarının karşılığıdır.

2-Nakil katmanı/taşıma katmanı: 

TCP ve UDP protokollerini barındırır.OSİ deki taşıma katmanının karşılığıdır.

3-Internet katmanı:

IP,ICMP,ARP,RARP,DHCP,BOOTP protokollerini barındırır.OSİ deki network katmanına denktir.

4-Ağa giriş katmanı:

OSİ deki datalink ve fiziksel katmanın karşılığıdır.)

              

TCP/IP deki bazı protokoller:

-UDP(User Datagram Protocol) : Paketlerin kontrolsuz gönderildiği taşımadan sorumlu 2 protokolden biridir.Güvenilir ve tamamen başarılı bir gönderim sağlayamadığı için hatanın önemsiz olduğu durumlarda kullanılması daha uygundur.Güvenli aktarımlar için diğer taşıma protokolü olan TCP tercih edilmelidir.Hız açısından iyidir.Gerçek zamanlı sistemlerde tercihi mümkündür.

-TCP(Transmission Control Protocol) :Taşıma protokollerinden güvenli olanıdır.Bağlantıyı kurar,güvenilirdir.

-FTP(File Transfer Protocol) : TCP tabanlı dosya transfer protokolüdür.

-TFTP(Trivıal FTP): Router ve switchlerde dosya transferi için kullanılan UDP tabanlı ve Cisco destekli bir protokoldür.

-SMTP(Simple Mail Transfer Protocol):Sadece mail yollamak amacı ile kullanılan protokoldür.İstemci ile sunucu arasındaki iletişimi belirler.

-SNMP(Simple Network Management Protocol):Ağ performansını,ağ problemlerinin çözümünü,ağlar üzerindeki birimlerin denetlemesini yapan protokoldür.

-İP(İnternet Protocol):Verinin gideceği en iyi yolu seçer,header da gönderilecek verinin kaynak ip,hedef ip gibi özelliklerini barındıran protokoldür.

-ICMP:network üzerindeki sorunları tespit eden protokoldür.Kontrol amaçlı bir protokoldür.Hataları bildirerek geri beslemeyi sağlar.

-ARP(Addres Resolution Protocol):ip adresi bilinen bir bilgisayrın MAC adresini bulmak için kullanılır.

-DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol):Sistemdeki bilgisayarlara dinamik olarak ip atar ve tek tek elle yapmaya gerek kalmaz.

protokoller devam edecek….

Allah zihin açıklığı versin :)

Gülistan BOYLU

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">