Women Techmakers Eskişehir

wtm

Geçtiğimiz haftasonu GDG Isparta olarak katıldığımız Women Techmakers Eskişehir etkinliğine değinmeden önce duymayanlar için WTM kavramından bahsetmek istiyorum. Women Techmakers (WTM), Google Developer Group ​(GDG) üyeleri tarafından oluşan gönüllü bölgesel bir topluluk. Google çalışanları tarafından teknoloji ile ilgili kadınları bir araya getirmek, iletişimi sağlamak ve aslında birbirlerinden ilham almalarını sağlamak üzerine temelleri küçük olarak atılsa da bugün global bir hal almış durumda. Dünya Kadınlar Günü’nün Mart ayı kapsamında bütün dünyada kutlanması üzerine buna paralel şekilde bütün dünyada WTM etkinlikleri yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.

WTM konusunun temeli de bir yerde Kadın Yazılımcı kavramına dayanıyor. Peki Kadın Yazılımcı kavramının içinde ne var derseniz. IT sektöründe var olan kadın gücünü temsil ediyor diyebilirim kısaca. Çünkü kadından yazılımcı olmaz olgusu yıl 2015 olmasına rağmen hala devam ediyor! Sizce de saçma değil mi ? – Bu konu ayrıca bir makaleyi hak ettiği için burada kesiyorum-

WTM i kısaca anlattığıma göre Eskişehir etkinliğine gelebilirim. 7  Mart’ta Osman Gazi Üniversitesi’nde gerçekleşen etkinlikte toplamda  15 kadın konuşmacı vardı. Sabah kahvaltıyla birlikte başlayan oturumlarda bizi ilk olarak Google çalışanları yüksek enerjileri ile karşıladı. Google’a girme hikayelerini de dinleme fırsatı yakaladık. Akabinde farklı alanlardan güzel oturumları takip ettik. Öğleden sonra atölyelerle etkinlik devam etti. 2 parça halinde paralel ve birbirinden faydalı 6 oturum vardı. Kadın Yazılımcı ailesi tam desteği ile atölyeler verdi :)

Etkinlik sadece bunlarla kısıtlı değildi. Yeni teknolojileri sevenlerin en çok ilgisini çeken oculus, android tv gibi cihazlar da renkliydi :) Ayrıca sandox alanlarında da cv hazırlama teknikleri gibi faydalı oturumlar da mevcuttu.

Bunlar etkinliğin güzel kısımlarıydı, bir de ufak tefek aksaklıklar vardı kendimce gözlemlediğim onlara da değinmek istiyorum. Etkinlik ekibi birbirinden biraz habersiz ve etkinlik bilgilendirmesi konusunda eksikti. Mesela yaka kartının arkasına konulacak bir etkinlik programı bütün sorunu çözebilirdi. Oturumlarda yaşanan zaman kaymalarına her etkinlikte olur diye bakıyorum. Yönlendirme de biraz eksiklik söz konusuydu özellikle atölye yerlerini bulmak için herkes birbirine soruyordu. Ve bütün bunların dışında şahsım adına beni en çok rahatsız edense 45 kişi olarak Isparta’dan katıldığımız bir etkinlikte sıcak bir karşılamanın eksik oluşuydu -ya da hiç olmayışı-. Ev sahibi ekibin gelen misafirlerine en azından bir hoşgeldiniz demesi gerektiğini düşünüyorum.

Etkinliğin bana kattıkları ile yazımı tamamlamak istiyorum. Güzel yeni dostlukların yanı sıra zaten çok sevdiğim dostları da tekrar  görmüş oldum. Güzel oturumlarla yeni teknolojilerle tanıştım. Beni etkileyen şeylerden bir tanesi de Nurçin Özer oldu. Gencecik yaşına rağmen yaptıları ve fikirleri öğrenilmeye değerdi. Geleceğini çok parlak gördüğüm genç hanıma buradan da başarılar diliyorum :)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">