İçimden geçenler

Facebook Pazarlama İlkeleri

03/09/2014

Bu makalede önce biraz markalaşmış Facebook uygulamalarından sonrasında ise Facebook pazarlama ilkelerinden bahsedeceğim. Facebook sadece kullanıcı olduğumuz değil aynı zamanda uygulama da geliştirebildiğimiz bir platform. 10 miyon civarında uygulama sayısı 180 ülke ve 950 bin geliştirici mevcut ve kullanılıların %70 i bu uygulamalar ile etkileşim içersinde. Bu uygulamalardan bazıları ise oldukça ses getirmiş durumda. Ciddi bir örnek olan Visa Visa iş ağı küçük işletmeler için öneriler ve kaynaklar sunan bir uygulama, 50 bini geçmiş bir kurulumu mevcut.

Benim dikkatimi en çok çeken ise “Facebook Connect“. Şuan her üyelik gerekiren sitenin olmazsa olmazı haline gelen, ciddi anlamda kolaylık sağlayan ve sosyal reklamın önemli bir kolu olan “Facebook ile bağlan” uygulaması. Gerçekten de marka haline gelmiş bir uygulama. Bu uygulama sayesinde uzun formalar doldurmadan Facebook adı ve şifresi ile giriş yapıp bilgiler senkron bir şekilde tutulabiliyor. 2008 de  gelen bu uygulama yayılmış ve çoğu web sitesinde yerini almış durumda.

Facebook Pazarlama İlkeleri

Facebookta etkin olmak, sosyal medya stratejilerini iyi belirlemek ve iyi tepkiler almak elbette önemli ancak bunları yaparken en doğru yoldan yapmak bence çok daha önemli. Sosyal ağları etkin kullanırken belli ilkelere de bağlı kalmak gerek.

 • Dürüst olmak : Şeffaf ve iletişimde açık olmak ilk madde. Kalıcı ve etkin olabilmenin yolu da buradan geçiyor.
 • Tutkulu olmak : Hem sanal hem gerçek dünyada gerçekten tutkulu olunduğunda hevesinde yayılarak artmasını sağlanır.
 • Sabırlı olun : İyi bir sanal varlık ve itibar göstermek uzun bir süreç. Bütün sosyal mecralarda bir varlık gösterip bir hayran kitlesine ulaşmak ciddi bir emek zaman ve adanmışlık sonucu oluyor.
 • Bedava olan sevilir: Özellikle Facebook daki reklamlar, kampanya ve çekilişlerinizle bu etkiyi sağlamanız mümkün. (Kişisel deneyimlerimden de kullanıcıların çekiliş ve hediyelere milletçe verdiğimiz tepki yadsınamaz:) )
 • Başarınızı ölçün : Stratejiyi uygulamakla olay bitmeyecek bununla birlikte yapılan yatırımın geri dönüşünü izlemek için pazarlamanın  süreci olan 3M – Monitör-Mine-Metric- kuralı uygulanmalıdır.

Kurumsal, orta ölçekli ya da kişisel reklamlar için Facebook ‘ta her imkan mevcut. Bu sebeple kazandığınız her hayranın potansiyel bir müşteri olduğu unutulmamalıdır. Ve bu hayranlığı arttırmanın en etkili yöntemi iyi bir içerikle hazırlanmış reklamlardır.

You Might Also Like

 • emre 13/09/2014 at 22:24

  Selam Gülistan;

  Paylaştığın bilgiler çok güzel valla teşekkür ederim. Belki tamda bakamadım ama ne işle uğraştığını anlayamadım şu anda acaba SAP işiyle mi uğraşıyorsun ? Birde SAP modülleri hakkında sanırım bu aralar bir seçim yapmam lazım verebileceğin bir fikir var mı acaba ?

  Teşekkürler.