Teknik

SEO – Anahtar Kelime Analizi

18/12/2013

SEO Teknikleri açısından en önemli noktalardan bir tanesi de “Anahtar Kelime Analizi(Keyword Research)” dir.

Keyword lightbulbAnahtar Kelime Nedir ?

“Her şey arama kutusuna yazdığınız kelime ile başlar ” diyebiliriz yani Anahtar kelime, kullanıcının arama motoruna girdiği kelime grubudur. Anahtar kelimeler arama yapılan konu ve hedef kitlenin gerçekleştirdiği aramaya göre uzunluk kısalık gösterir.

Anahtar Kelimenin Önemi Nedir ?

Anahtar kelimeyi önemli kılan arama pazarlama (marketing) daki üstlendiği roldür. Hitap ettiğiniz kesimin ilgi alanlarını öğrenebileceğiniz dolayısı ile özellikle e-ticaret sektöründeyseniz müşterilerinizi tanımaya duyduğunuz ihtiyaçta anahtar kelimelerden yardım alabilirsiniz. Yani  anahtar kelime analizi ile hitap ettiğiniz, etmek istediğiniz kitle internette nasıl arama yapıyor öğrenebilir, kendinize ona göre bir yol haritası çizebilirsiniz.

Yine anahtar kelime ile arama alanını daraltıp özelleştirmiş olursunuz. Farzedelim ki internet üzerinde ayakkabı satışı yapan bir siteniz olsun anahtar kelime olarak “ayakkabı” seçmeniz ile “kahverengi ayakkabı” seçmeniz arasında bile dağlar kadar fark olacaktır.

Bir anahtar kelimenin siteniz için değerini (gerekliliğini) anlamak için ilk önce kendinize sorun : Seçtiğiniz kelime sitenizin içeriği ile alakalı mı ?  Arama yapanların bu anahtar kelimelerle  elde edecekleri sonuçlar sizin sitenizde var mı ? Ve kullanıcı karşısına çıkan arama sonucu ile aradığına ulaşıp mutlu olacak mı ? Eğer bütün bunlara olumlu bir  cevap veriyorsanız, doğru yoldasınız demektir.

Daha profesyonel bir yardım almak isterseniz arama motorlarının türkçe tabirle “anahtar kelime bulucu” larını kullanabilirsiniz. Bunun için kullanılan hemen her arama motorunun bir alt yapısı mevcut yada yine internette pek çok anahtar kelime aracı (keywordtools) var. Ben her türlü ihtiyacımıza cevap veren Google’ ın eskiden “anahtar kelime aracı” adıyla geçen şimdi işe adwords yani çevirim içi reklamcılık hizmetinin bir parçası olan “anahtar kelime planlayıcısı” nı kullanıyorum. Anahtar kelime planlayıcısı size ilgili alanla ilgili alternatifleri sunmakla kalmayıp, değerini de belirleyen bir puanlama sistemi ile cevap veriyor. Bunların da yanısıra anahtar kelime için trafik tahmini gerçekleştiriyor, yeni anahtar kelime fikirleri sunuyor dilerseniz de bunları reklama dönüştürmeniz için fırsat sağlıyor. Bir de yine Google’ ın arama trendlerini takip edebilirsiniz

adw

Değinmek istediğim bir başka nokta ise tek tek anahtar kelimelerden ziyade aramayı özelleştirecek doğru kelime grupları (lontail) nın belirlenmesi. Tek başına anahtar kelime olarak “ayakkabı” yazmanın bize bir getirisi yoktur ancak “guess kadın ayakkabı indirimli” dediğimizde en gerekli kelimeleri bir araya toplayarak amacımıza ulaşmış oluyoruz. Böylelikle işle son derece alakalı, özelleştirilmiş yani doğru hedef kelimeye ulaşılabilir. Bu da  arama sonuçlarına ses getirir.

graph9

Son olarak aşağıda anahtar kelime analizi için tavsiyeler bulabileceğiniz bir kaç kaynak belirtmek istiyorum. İyi çalışmalar , Allah zihin açıklığı versin 🙂

*Google Adwords
*Bing Ads Intelligence
*Microsoft Advertising Intelligence
*Wordtracker’s Free Basic Keyword Demand

You Might Also Like

6 Comments

 • Reply Neden SEO Danışmanlığı | Bi tutam bilişim :) 28/12/2013 at 20:09

  […] kendinize yönlendirmenin yolu kullanıcıların aklını okumaktan geçiyor. Bu noktada ise anahtar kelime analizi imdada koşuyor […]

 • Reply medyum 10/01/2014 at 17:32

  Çok faydalı bir makale olmuş elinize sağlık gülistan hanım..

 • Reply osman sofular 12/02/2015 at 20:01

  çalışmalarınız süper site çalışmalarımıza çok etkisi oldu teşekkürler

  • Reply gulistan 19/02/2015 at 12:55

   Faydalanmanıza çok sevindim Osman Bey.

 • Reply کفسابی 13/11/2016 at 22:17

  Merhaba tsakorlar

 • Reply İzmir evden eve nakliyat 30/11/2016 at 03:46

  çok faydalı olacak bu yazı sitem için teşekkürler

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.