Evde Doğal Probiyotik Yoğurt Nasıl Yapılır?

yogurtBir süredir tabir yerindeyse sağlıklı beslenmeyle kafayı bozmuş durumdayım. Kahvaltımı atlamadan, yediğim ekmeğe dikkat ederek öğle öğünümü işe evden hazır götürerek beslenmeme oldukça dikkat ediyorum. Çünkü anladım ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunuyor; sağlam vücut içinse iyi beslenmek şart!

Bu titizlikle çocukluğumdan beri yoğurda zaten bayılan ben, kendi yoğurdumu da evde kendim yaparım diyerek kolları sıvadım 🙂 İmdadıma sevgili Zeynep ve Tuğba Hocalarımın birikim ve emeği sonucu ortaya çıkardıkları probiyotik doğal yoğurt mayası olan BÜYÜYO yetişti ve misss gibi olan yemeye doyamadığım bir yoğurda kavuştum. Bu doğal yoğurt mayası ile hiçte zor olmadan pastörize sütle yoğurdumu yaptım. Herkese de gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

Peki Evde Yoğurt Nasıl Yapılıyor ?

BÜYÜYO yoğurt mayasıİhtiyacımız olan 2 litre süt, tencere ve  Doğal Yoğurt Mayası. Öncelikle 50 ml sütü ılıktan biraz sıcak yaparak maya ile karıştırıyoruz ve mümkünse ılık bir yerde tutuyoruz. Tecrüberimle bu ön aktifleştirme esnasında da sıcaklığı korumanın önemini tespit etmiş bulunmaktayım. Sonrasında 2 litre sütümüzü mümkün olduğunca çok kaynatıp su oranını azaltarak biraz ılımaya yüz tutunca aktifleşen maya ile karıştırıp 6 saat kadar bekleyince yoğurdumuz hazır, bir de soğuması için dolapta bir 6 saat kadar daha kalıyor. İşin püf noktası sütü biraz fazlaca kaynatmak.

Doğal Probiyotik Yoğurdun Farkı Ne?

Bilimsel olarak bakterilerle alakalı pek çok faydası olduğunu biliyorum tabi ki onları burada açıklamaya girişmeyeceğim 🙂 Doğal probiyotik yoğurt yemeye hazır olduğunda ilk fark ettiğim marketten aldığım yoğurtlar kadar katı ve yemesi bıktırıcı değildi tam tersine hafif ve lezzetli… Birde sindirime yardımcıymış .

İster benim gibi  ister annelerimizden bildiğimiz yöntemlerle olsun herkesin kendi doğal yoğurdunu yapması oldukça faydalı olacaktır. Deneyen herkese afiyet bal şeker olsun.

Not :Hiç adetim değildir reklam yapar gibi yazı yazmak, bu yazı biraz öyle oldu. Ama sizlerle bu güzelliği paylaşmanın ve Zeynep ve Tuğba Hocama da teşekkür etmenin tek yolu da buydu. Gönül rahatlığı ile evde kendi yoğurdunu yapmak isteyen herkese de tavsiye ediyorum.

 

 

Published by gulistan

Süleyman Demirel üniversitesi bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim.Network ile ilgilenirken birden kendimi SAP-ABAP içinde buldum.İşimden sonra en büyük ilgi alanımsa yemek yapmak :)

Join the Conversation

11 Comments

  1. Bu ürünü kullandım ve çok beğendim. Bir de kefirini deneyin. Süper…
    Yanlış anlaşılmasın sadece tüketiciyim.

    1. Jülide Hanım bende tüketiciyim amacım da reklam yapmak değildi yazıyı yazarken. Bu ürünlerin üretildiği teknokentte çalışıyorum ve her birini deneme şansım oldu. Kesinlikle aynı fikirdeyim süperler 🙂

  2. probytk yaptigimiz yogurttan tekrar maya alip sutle tekrar mayalanayormu denedinizmi?tekrar kuru maya yapmadan

  3. Gülistan hanım bu bahsedilen markayı aldım üstündeki tarifte mayanın aktiflesmesi için 6 saat bekleyin yazıyor sizde öyle mi yaptiniz

  4. Acaba ben neden başaramadım 🙁 2 yerine 1 litre süt ile yaptıgım için olabilir mi? Bir de mayanın aktifleştiğini nasıl anlayabilirim?

  5. ben ön mayalama yapmadım 5 saattir bekliyorum kıvamında hiç bir değişiklik yok. bu sütü yeniden kullanabilir miyim, içilir mi, yoksa ziyan mı oldu sizce?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *