Yemek tarifleri

Evde Doğal Probiyotik Yoğurt Nasıl Yapılır?

30/03/2014

Bir süredir tabir yerindeyse sağlıklı beslenmeyle kafayı bozmuş durumdayım. Kahvaltımı atlamadan, yediğim ekmeğe dikkat ederek öğle öğünümü işe evden hazır götürerek beslenmeme oldukça dikkat ediyorum. Çünkü anladım ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunuyor; sağlam vücut içinse iyi beslenmek şart!

Bu titizlikle çocukluğumdan beri yoğurda zaten bayılan ben, kendi yoğurdumu da evde kendim yaparım diyerek kolları sıvadım 🙂 İmdadıma sevgili Zeynep ve Tuğba Hocalarımın birikim ve emeği sonucu ortaya çıkardıkları probiyotik doğal yoğurt mayası olan BÜYÜYO yetişti ve misss gibi olan yemeye doyamadığım bir yoğurda kavuştum. Bu doğal yoğurt mayası ile hiçte zor olmadan pastörize sütle yoğurdumu yaptım. Herkese de gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

Peki Evde Yoğurt Nasıl Yapılıyor ?

BÜYÜYO yoğurt mayasıİhtiyacımız olan 2 litre süt, tencere ve  Doğal Yoğurt Mayası. Öncelikle 50 ml sütü ılıktan biraz sıcak yaparak maya ile karıştırıyoruz ve mümkünse ılık bir yerde tutuyoruz. Tecrüberimle bu ön aktifleştirme esnasında da sıcaklığı korumanın önemini tespit etmiş bulunmaktayım. Sonrasında 2 litre sütümüzü mümkün olduğunca çok kaynatıp su oranını azaltarak biraz ılımaya yüz tutunca aktifleşen maya ile karıştırıp 6 saat kadar bekleyince yoğurdumuz hazır, bir de soğuması için dolapta bir 6 saat kadar daha kalıyor. İşin püf noktası sütü biraz fazlaca kaynatmak.

Doğal Probiyotik Yoğurdun Farkı Ne?

Bilimsel olarak bakterilerle alakalı pek çok faydası olduğunu biliyorum tabi ki onları burada açıklamaya girişmeyeceğim 🙂 Doğal probiyotik yoğurt yemeye hazır olduğunda ilk fark ettiğim marketten aldığım yoğurtlar kadar katı ve yemesi bıktırıcı değildi tam tersine hafif ve lezzetli… Birde sindirime yardımcıymış .

İster benim gibi  ister annelerimizden bildiğimiz yöntemlerle olsun herkesin kendi doğal yoğurdunu yapması oldukça faydalı olacaktır. Deneyen herkese afiyet bal şeker olsun.

Not :Hiç adetim değildir reklam yapar gibi yazı yazmak, bu yazı biraz öyle oldu. Ama sizlerle bu güzelliği paylaşmanın ve Zeynep ve Tuğba Hocama da teşekkür etmenin tek yolu da buydu. Gönül rahatlığı ile evde kendi yoğurdunu yapmak isteyen herkese de tavsiye ediyorum.

 

You Might Also Like

 • Jülide Uzuner 26/09/2014 at 19:22

  Bu ürünü kullandım ve çok beğendim. Bir de kefirini deneyin. Süper…
  Yanlış anlaşılmasın sadece tüketiciyim.

  • gulistan 29/09/2014 at 21:15

   Jülide Hanım bende tüketiciyim amacım da reklam yapmak değildi yazıyı yazarken. Bu ürünlerin üretildiği teknokentte çalışıyorum ve her birini deneme şansım oldu. Kesinlikle aynı fikirdeyim süperler 🙂

 • elmas 12/11/2015 at 20:56

  probytk yaptigimiz yogurttan tekrar maya alip sutle tekrar mayalanayormu denedinizmi?tekrar kuru maya yapmadan

  • gulistan 26/11/2015 at 13:47

   Bildiğim kadarıyla evet, ancak probiyotik seviyesi her seferinde azalıyor.

 • Nejla 29/05/2017 at 15:02

  Gülistan hanım bu bahsedilen markayı aldım üstündeki tarifte mayanın aktiflesmesi için 6 saat bekleyin yazıyor sizde öyle mi yaptiniz

  • gulistan 06/06/2017 at 10:52

   Aktiflesme suresi 6 saat 🙂 Evet ben de oyle yaptim 🙂

  • gulistan 01/10/2017 at 16:21

   Evet Nejla Hanim, ek olarak o markanin uretimini goren biri olarak cok dogru bir secim diyorum:)

 • Sema 15/08/2017 at 19:22

  Acaba ben neden başaramadım 🙁 2 yerine 1 litre süt ile yaptıgım için olabilir mi? Bir de mayanın aktifleştiğini nasıl anlayabilirim?

 • emek çilingir 09/11/2017 at 10:01

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  • gulistan 03/12/2017 at 02:16

   Ne demek 🙂

 • özlem 15/02/2018 at 21:22

  ben ön mayalama yapmadım 5 saattir bekliyorum kıvamında hiç bir değişiklik yok. bu sütü yeniden kullanabilir miyim, içilir mi, yoksa ziyan mı oldu sizce?