Teknik

Facebook İçin Etkili Yöntemler

19/07/2014

Ülke olarak en fazla zaman geçirip ciddiye aldığımız sosyal mecra Facebook olduğu için, Facebook ta etkili varlık göstermek markamız için bir gereklilik. O halde Facebook ta varlık göstermenin yollarına hızlıca bakalım.

5  başlıkta temel olarak toplayabiliriz.

1.Geniş arkadaş ağı: İlgi alanı içerisinde olan bir çevre yaratmak ilk madde için oldukça önemli. Bunun da yolu sosyal çevrenizi arkadaş olarak eklemenizin yanısıra yeni kişiler için cesur olmak . Ayrıca ince olmakta her zaman fayda vardır (Nezaket hiçten gelir ; fakat herşeyi satın alır diye çok sevdiğim bir söz  vardır 🙂 ). Özel günleri atlamayın ve paylaşımlar üzerinde abartmamak kaydı ile etkileşimlerde bulunmakta yarar var. Ancak yaptığınız hiçbir şey kabak tadı vermemeli (spam gibi olmamalı).

2.İlgili gruplara üye olmak: Tabi ki sadece üyelikle kalmamak gerek, mümkün olduğunca da aktif olunmalı. Farklı özelliklerde istenen özelliklerde gruplar kurulabiliyor.

3.Marka repütülasyon(itibar) takibi: Kara haber tez duyulur! Olumlu yorumların yanısıra olumsuz durumlara karşı da hazırlıklı olmak gerekiyor. Bunun içinde iyi bir kriz yönetimi planınızın olmasında fayda var.

4.Resmi firma sayfası: Firmaya ait bir Facebook sayfası oluşturulup, takip edilmeli. Ancak sayfa oluşturmak bir yerde sorumluluk almak demek oluyor. Hayranları arttımak ve bundan ziyade etkileşimi sürekli sağlayabilmek gerekiyor. Unutmamamız gereken kısım ise bu sürecin zaman istediği… Yine önceki konulardan biri olan “dinlemek” önemli. Sonrasında ilgi çekici ve globale hitap eden içerikler post edilirken bir yandan da çekiliş ve yarışmalarla hayranların ilgisini uyandırmak mümkün.Bunların dışında ise reklam her şeyin başı 😉

(Reklamla ilgili bir arkadaşımdan dinlediğim ufacık bir kıssadan hisse: Sakıp Sabancıya sormuşlar şuanda bütün varlığınızı kaybetseniz, sıfırdan başlamanız gerekse ve elinizde sadece 100 liranız olsa ne yapardınız? Sabancı cevaplar : 30 lirası ile mal alır, 70 lirasıyla reklam yaparım.Sanırım mesaj oldukça net 🙂 )

5.Hedef kitleye erişim: Hedef  kitlenize ulaşmak, iletişime geçmek için reklam ve kampanyaları kullanabilirsiniz. Facebook a yapılan ödeme ile sayfanızın reklamını yapmanız mümkün. Reklamın en güzel yanı ise çok spesifik şekilde bir hedefleme sağlaması. Örneğin; evlenecek çiftler için yüzük satan yerel dükkanınızın bir de e-ticaret sitesi olsun. Bu site için oluşturulmuş bir facebook reklamı için 24-35 yaş aralığında, nişanlı ya da ilişkisi olan ve özellikle hitap etmek istediğiniz şehirler varsa bunları da içeren bir reklam oluşturmanız mümkün.

Bütün bunları kuru kuru yapmak olmaz tabi ki. Bir de ölçümleme yapmamız gerekiyor, ölçümleme için farklı araçlar mevcut. http://socialmention.com/ bu analiz için tercih edebileceğiniz verimli bir araç olabilir.

Bu dersin ödevi : Obama’nın en popüler olan sayfaya olmasının sebebini kendimce şöyle değerlendiriyorum. Öncelikle gerçekçi ve samimi bir sayfa.  Gerçekçi çünkü post edilen içeriklerde rakamlarla oranlara ve araştırmalara yer verilmiş. Yorumlanmaya açık içerikler mevcut ve bu içeriklere yapılan yorumlar iyi yönetiliyor. Sürekli güncel tutuluyor, bu da benim gözümde önemli. Her koldan erişim sağlanıyor.(fotoğraf, video gibi)

Birazcık da kendi gözlemlerimden yola çıkmak istiyorum. İyi iletişim kurmanın ilk şartı samimi olmak. Aşırıya kaçmayan dengede tabi ki. Bunun yanısıra her zaman markayı öven hareket ve içerikler yerine gündemi de takip eden, duyarlı içerikler post edilmeli. Mesajlar önemli bir konu. Özellikle markanızın sayfasına gelen mesajları mümkün olan en kısa zamanda cevaplamalısınız ki kullanıcı sizin gerçekten kensinlikle değer verdiğinizi hissedebilsin.

Facebook taktiklerine böylece değinmiş olduk. Yine uzun bir yazı oldu. Sonuna kadar sabırla okuyanlar için aşağıda motivasyon için hazırlamış minicik, sevdiğim şarkılardan bir liste var :

For Motivation from teknovol on 8tracks Radio.

 

Allah zihin açıklığı versin 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.