Teknik

Liderlerle İki Muhteşem Gün!

29/04/2014

liderlik forumu

Bu yazımı hafta sonumu geçirdiğim ve çok verimli olduğunu bildiğim TTNet Liderlik Forumu‘ nun ardından aklımdakiler sıcakken yazıyorum.

Bilkent üniversitesi Marka Kulubü tarafından uzun ve emek verilmiş bir çalışma olduğu her halinden belli olan bir etkinlikti. 4500 civarında bir başvuru alarak seçilmiş 250 lider adayının arasında olmak da mutluluk vericiydi. 2 gün boyunca gerçekten çok iyi bir kariyeri olan bunun dışında da gerçek liderlik özelliğine sahip yöneticilerle, iş sahipleriyle tecrübelerini ilk ağızdan dinleme fırsatı bulduk.

Birazcık taraf tutarak forumun tek kadın konuşmacısı olan Tüsiad ve Endeavor YK üyesi Cansen Başaran‘ la başlamak istiyorum. Cansen Hanım’ dan etkilendiğim taraf işinin yanı sıra anne ve eş olması. Annelikle kariyeri nasıl bir arada yürütmesinin sırrının çocuğunu da işine dahil etmek olduğunu, yani işinin önemini onu ciddiye alarak ona anlattığında aslında çocuğunun kendisiyle bütün olduğunu hatta toplantılarının nasıl geçtiğini sorduğunu ve en önemlisi de panik bir anne olmamak gerektiğini anlattı… Bunun dışında anneliğin çok çok önemli kutsal bir görev olduğunu ancak bu görevin tamamen bütün dünyayı bırakıp sadece çocuğa odaklanmanın çocuğa da zarar vereceğini ekledi. Anneliğin kariyer önündeki bir engel olmadığını (hatta hamilelik sürecinin bile çalışarak geçebildiğini 🙂 ) bu sebeple de evlilik ve kariyer gibi şeylerin çok da ertelemenin biraz saçma olabileceğini anlatınca zannediyorum benim gibi orada bulunan geleceğin kariyer de yapmak isteyen annelerinin de yüreğine su serpti.

Forumun şüphesiz en keyif veren konuşmacısı olan Daikin Türkiye CEO ‘su Hasan Önder … Hasan Bey’ in en çok dikkatimi çeken yanı samimiyeti oldu. Makine mühendisi olarak mezun olmasının ardından kendi işini kurma sürecini, kurduğu her işte ülkede kriz çıkmasından dolayı artık şirket kurmadığını 🙂 Japonlarla yaptığımız işleri ve iş hayatında gerçekten Türkler olarak başarılı olduğumuz, çok umutvar bir şekilde bizimle paylaştı. Bize en önemli tavsiyesi ise kesinlikle takım çalışmasının önemi…

ttnet liderlik forumu

69 yaşında olduğunu söyleyen ama enerjisi ile hepimize bedel olan Garanti Bankası eski CEO‘ su Akın Öngör. İşin biraz teknik kısmına da değinen iyi bir liderde olması gereken özellikleri bizimle paylaşarak, herkesin deyimiyle de Garantiyi garanti yapan lider.  Yaşamın bir anlamı olması gerektiğini bir kes daha anlamama kesinlikle yardımcı oldu. “Kaliteli yaşayın! Sahip olduğunuz şeyler az ama kıymetli olsun ” diyerek yaşam kalitesinin pahalı şeylerden çok var olanın değerinden geldiğini dile getirdi. Bir lider ahlaklı ve adaletli olmalı, özgüven ve öz eleştiri sahibi olmalı. En önemlisi ise fark yaratmalı…Liderlik yolculuğunun en önemli adımları ise “Vizyon koymak, ekip oluşturmak, yaratıcılık ve inovasyonu yönetmektir.” diyor.

Yıldız Holding hepimizin bildiği adı ile Ülker YK Başkan Yrd. Ali Ülker… Ülkerin kuruluş hikayesini, nasıl emek verildiğini, imkansızlıklar içinde sadece bisküvi üretilen günlerden gelinen bu günleri bizimle paylaştı. Aslında işin sırrı başarı merdivenlerini adım adım çıkmakta ve her adımda emek harcamakta. Gelinen yere şükredip hep daha iyisini hedeflemekte.

INTEL Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, sektörümden biri. Bizimle teknolojinin çok eski olmayan geçmişinden bu günlere gelişilini bizlerle paylaşırken işin içinde olamama rağmen bu kadar fazla hızlı bir ilerleyiş bir kez daha beni şaşırttı. Geleceğin gelişmeleri olacak olan 3d printerlar ve giyilebilir teknolojinin geleceği yerden ve işin sırrının artık tecrübeden çıktığını ve artık önemli olanın yaratıcılık olduğu fark etmemizi ekledi.

Forumun en doğal lideri Abdulkadir Konukoğlu. Sanko Holding 4.Nesli temsil eden ve başarının sırrının çok çalışmak olduğunu söyleyen liderin en çok etkilendiğim cümlesi ise “Rüzgar durmuşsa, küreklere asılın!”. Bütün bunların yanı sıra makamınız büyükçe küçülün ve hep mütevazi olun diyerek aslında bir liderin sahip olduğu kişilik özelliklerine de değindi.

Bulunduğu memlekte gerçekten gönlünü vermiş olan Erkan Güral, Kütahya’da bulunan Güral Porselen‘in hikayesini bizimle paylaştı.  Sevdiğimiz işi yaptığımızda ve yorulmak bilmediğimizde başarının gelecek olduğunu  ve bir liderin örnek teşkil etmesi gerektiğini de ekledi. Bütün bunların dışında doğduğu, büyüdüğü ve doyduğu yere bu kadar kıymet vermesi beni çok etkiledi.

“İşinizi ibadet eder gibi yaparsanız başarıya ulaşırsınız” diyen ve gerçekten sıfırdan nasıl var olunduğunun bir kanıtı olan Cüneyt Asan.  Günaydın Restorantları ortağı olan Cüneyt Bey ömrü boyunca gerçekten emek vererek çok fazla çalışmış.

TTNet Genel Müdürü Abdullah Bey, Korn Ferry Onursal Başkanı Şerif Kaynar ve TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen de diğer çok değerli isimlerdi.

Benim için 2 günün anlamına gelmek istiyorum aslında. Bütün liderlerin en büyük ortak noktası çok ama çok çalışmak. Pek çoğunun tek bir hafta sonu tatili bile olmamış yıllarca. Çocuklarını görmedikleri günler olmuş. Bütün bunların üstesinden ülkeye de faydalı olmak, bulunduğu yere değer katmak için zorlanarak gelmişler. Hayatta her şeyin bir bedeli olduğunu anladım. Emek çok kutsal bir şey. Zaman zaman şansa da ihtiyaç var ama kişisel olarak tesadüfe değil tevafuğa inanırım… İşin sırları fark yaratmak, biraz asi olmak, çalışkan olmak, kendini sorgulamak, ahlak sahibi olmak. Bütün konuşmacıların gençlerden çok umutlu olması ise daha da mutluluk vericiydi. Kendimize değerler katmamız gerek, yatırımı insana yapmak yani. Sadece istemekle olmuyor tabi, harekete geçmek de gerek.

Yazmakla bitiremeyeceğimi fark ettim şuan 🙂 Her liderden tek tek yazılar çıkabilir anlatmaya kalksam. Benim ve orada bulunan bütün arkadaşlarımız için enfes bir hafta sonuydu. Emeği geçen herkese buradan da çokça teşekkür ediyorum.

Şerif Kaynar’ ın bir cümlesi ile bitirmek istiyorum : “Her kişide doğuştan liderlik özelliği vardır, liderlik zamanda körelen yada gelişen bir duygudur!” Kendimizi keşfettiğimiz, güçlü ve zayıf yönlerimizle birlikte gelişmeye açık yönlerimizi de bulduğumuz yarınlar diliyorum…

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Woman Devolopers Day | Bi tutam bilişim :) | Bi tutam bilişim :) 08/05/2014 at 10:52

    […] TTNet Liderlik Forumunun ardından geçtiğimiz hafta sonu ise kulübumüzle birlikte Denizli’ de “Woman Devolopers Day” ‘e katıldık. Yazılım alanından kendi dallarında uzman konuşmacıların bulunduğu süper bir etkinlikti.  Memleketim olması sebebi ile gidiş benim için zaten çok keyifliydi ancak orada karşılaştığım şeyler çok çok daha keyif vericiydi. Hemen “çok güzel” program içeriğinden bizleri nelerin karşıladığını paylaşarak bu yazının asıl yazılma sebebine gelmek istiyorum […]

  • Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.